Średnie szkoły powiatu obornickiego nie załapały się do rankingu 500 szkół

POWIAT OBORNICKI. Właśnie został w miniony wtorek ogłoszony coroczny ranking szkół średnich i niestety nie ma w nim znowu żadnej szkoły z terenu powiatu obornickiego. „Perspektywy” przygotowały zestawienie szkół polskich już po raz 19. Numerem jeden wśród liceów w Wielkopolsce i Poznaniu jest II LO.

Wśród techników w regionie zwyciężyło poznańskie Technikum Komunikacji. II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej zajęło 31 miejsce w ogólnopolskim. Na drugim miejscu w Poznaniu i Wielkopolsce jest VIII LO, które znalazło się na 35 lokacie w Polsce. Trzecie miejsce zajęła Marynka, a więc LO św. Marii Magdaleny (dziś 42 pozycja w Polsce, a w ubiegłym roku – 36).  Gdy „Perspektywy” przygotowały także Ranking Maturalny Liceów 2016 okazało się, że najlepsze w województwie pod względem wyników matur i zdawalności było II LO w Poznaniu.

Najlepszym technikum w Wielkopolsce i w Poznaniu jest Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji. W ubiegłym roku również było numerem jeden. W rankingu ogólnopolskim zajmuje czwartą pozycję. Na drugim miejscu w województwie jest Technikum Budowlane im. gen. Wł. Andersa w ZSB nr 1 w Poznaniu (14 miejsce w Polsce). Na trzeciej pozycji znalazło się Technikum nr 2 w ZS Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zajmując 23 miejsce w Polsce. Numerem trzy w Poznaniu jest natomiast Technikum Łączności w ZSŁ im. M. Kopernika (25 miejsce w kraju). Oceniając szkoły brano pod uwagę między innymi sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, a także ocenę szkoły przez akademików. W przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

Obornickich ani rogozińskich szkół wśród wymienionych w rankingu 500 placówek nie ma, bo ich poziom nauczania jest tak niski, iż trudno go dostrzec a co dopiero zmierzyć. Smutna to refleksja, ale nie można się dziwić temu, że młodzież z powiatu obornickiego coraz częściej omija obornickie i rogozińskie szkoły średnie, aby w Poznaniu uzyskać takie wyniki nauczania, które pozwolą na wybór dobrych uczelni, a w przyszłości zagwarantują sukcesy zawodowe. Lokalne szkoły coraz częściej zostają wyborem tych, którzy chcą „coś tam” skończyć.

Podobne artykuły