O obwodnicy Rogoźna

OBORNIKI. Swoją cykliczną konferencję prasową poseł Ziemi Obornickiej Krzysztof Paszyk rozpoczął od powtórzenia wiadomości o realiach dawno oczekiwanej drogi z Wągrowca do DK – 11 omijającej Rogoźno.

Zapowiedź budowy tej drogi padła pierwszy raz z ust wicemarszałka Wielkopolski Wojciecha Jankowiaka właśnie podczas takiej konferencji w biurze posła pół roku temu. Teraz Paszyk potwierdził, że: Obwodnica ruszy już niebawem. Inwestor chce, by ta obwodnica weszła do pakietu przyszłych inwestycji tak szybko, by w tym roku została podpisana umowa z wykonawcą, a ten w trybie zaprojektuj i wykonaj rozpocznie ją budować jeszcze w tym roku. Zarząd Dróg Wojewódzkich czeka już tylko na decyzję środowiskową z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).

To instytucja rządowa, więc sprawa się przeciąga. Krzysztof Paszyk interweniował już, tłumacząc nowej dyrektor, jak ta inwestycja jest ważna dla Rogoźna. – Mam nadzieję, że RDOŚ nie będzie hamulcowym tej inwestycji. Liczę, że będzie z ich strony podejście dalece pozytywne. Nie ma na tym terenie raczej problemów środowiskowych, bo świadczyć o tym może choćby budowa obwodnicy Wągrowca, gdzie żadnych kłopotów ni ograniczeń nie było – stwierdził poseł.

Paszyk poinformował też dziennikarzy o złożeniu dwóch poprawek do budżetu państwa. Postulował o zabezpieczenie 30 mln na pełną dokumentację obwodnicy Obornik w ciągu drogi krajowej oraz o cztery miliony złotych na zakup wyposażenia dla szpitala w Obornikach. ak stwierdził: Impulsem do wystąpienia o środki na obwodnicę Obornik było załatwienie przez posłów Brudzińskiego i Szefenakera z PiS 3 mld na przebudowę drogi DK 11 na odcinku Koszalin-Bobolice bez przygotowań i bez pilności. Tymczasem nasz odcinek jedenastki Piła-Poznań ma ruch dwa razy większy i wsparcia nie dostał.

W kwestii szpitala powiem tyle, że w sąsiednim powiecie gnieźnieńskim szpital powiatowy dostał 5 mln z rezerwy rządowej. Tam jednak, w odróżnieniu od powiatu obornickiego, starosta poczynił starania o pozyskanie tych pieniędzy.

Podobne artykuły