Gmina Rogoźno ma nowy budżet a i parking pozostał

ROGOŹNO. Rada gminy Rogoźno zaakceptowała budżet na rok 2017 przygotowany przez burmistrza Romana Szuberskiego. Komisje problemowe zaopiniowały go pozytywnie, podobnie Regionalna Izba Obrachunkowa. Budżet poparło 12 radnych, nikt nie był przeciw, a trójka radnych wstrzymała się od wydania swej opinii. Tym sposobem uchwała budżetowa na kolejny rok została przyjęła, a pani skarbnik czytając ją podkreśliła, iż – władze gminy układając ten budżet miały w pamięci przesłanie papieża Jana Pawła II, by dobro mieszkańców ponad inne przedkładać.

Uchwalenie budżetu poprzedziła ożywiona dyskusja. Niektórzy radni dali przy tym niestety prawdziwy popis niekompetencji. Jeden z nich nalegał, by – znaleźć w budżecie 20 tysięcy złotych na dwa obozy sportowe dla Parkowa i rogozińskiej trójki. Jego propozycję zmiażdżyła dyrektor tej ostatniej szkoły wyliczając: 10 tysięcy na obóz sportowy stanowi jedynie problem dla dyrektora placówki. Trzy poziomy po 26 osób, to 78 uczniów i licząc najskromniej tylko po 50 zł na spanie i jedzenie razy siedem dni minimum, to już 18.200 za samo wyżywienie i nocleg. A gdzie hala sportowa, trener, opieka medyczna, wychowawcy czy dojazd? Minimum na obóz w pobliskich Skokach trzeba 36 tysięcy złotych.

Radny Hubert Kuszak zaproponował, aby zamiast parkingu na osiedlu Przemysława burmistrz przebudował chodnik na Gościnnej do Kotlarskiej. Nie uzyskał jednak dla tego planu poparcia. Zaproponował więc rozbudowę i doposażenie placu zabaw przy Promenadzie, zabierając na ten cel środki ze wspomnianego już parkingu. Skarbnik Maria Kachlicka wyjaśniła mu, że nie trzeba okrawać parkingu, bo – mamy ponad 20 tys. na place zabaw.

W trzecim podejściu Hubert Kuszak zaproponował dofinansowanie sygnalizacji świetlanej przy przejściu dla pieszych na wysokości Wielkiej Poznańskiej i Kotlarskiej. Przewodniczący rady Henryk Janus wyjaśnił: to inwestycja wojewódzka, więc nie można wydać pieniędzy w ten sposób, więc wniosek jest bezzasadny.

Radny Krzysztof Nikodem zaproponował znaleźć 50 tys. na drogę w Dziewiczej Strudze. Jest tam ważna dokumentacja a zadanie jest odkładane. Radny Adam Nadolny, nie mogąc pogodzić się z taką formą składania propozycji do zmian w budżecie, zaproponował kolegom szkolenie: bo wygląda na to, że nie wiedzą o tym, że każda zmiana w budżecie wymaga wskazanie źródła finansowania. Krzysztof Nikodem zaproponował więc, by: Pieniądze przenieść z parkingu na Przemysławą koło bloku nr 9. Jak widać, ten parking był najczęściej odchudzany, a ma powstać dla rodziców dzieci z pobliskiego przedszkola. Rada była jednak za utrzymaniem parkingu w planach na rok 2017 i parking się ostał.

Więcej istotnych zmian w budżecie nie proponowano, więc całkiem sprawnie został on przyjęty przez ogół rady i Rogoźno ma zapewnione finansowanie na kolejne plany inwestycyjne oraz utrzymanie gminy.

Podobne artykuły