Opłaty za parkowanie na rynku w sobotę do wiosny

Opłaty za parkowanie na rynku w sobotę do wiosny

OBORNIKI. Oborniccy kierowcy muszą w każdą sobotę płacić przez dwie godziny za parkowanie w wyznaczonej do tego strefie. To niezgodne z prawem, choć usankcjonowane przez prawo lokalne stanowione przez radę miejską. Zgodnie z brzmieniem art. 13b. 1. Ustawy o Drogach Publicznych – „Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo”.

Sobota jest w Polsce formalnie dniem wolnym od pracy, zatem nie jest „dniem roboczym”, o którym jest mowa w zapisie wspomnianej umowy. Wśród miast, które takie sobotnie opłaty pobierały są także Oborniki. Niebawem ma się w tej sprawie wypowiedzieć Wojewódzki Sąd Administracyjny i można sądzić, iż wyrok nie będzie się różnił od tego, który zapadł w miniony wtorek w sprawie Poznania. Sąd uznał, że – uchwała Rady Miasta nakazująca płacenie za parkowanie w SPP w sobotę w Poznaniu jest nieważna. Opłata nagle nie zniknie, bowiem władze Poznania czekają na pisemne uzasadnienie wyroku. To nieco potrwa, a nie ma też pewności, czy sobotnie płacenie będzie zniesione, czy może wyrok zostanie zaskarżony, co o kolejne miesiące przedłuży opłaty parkingowe.

Podobna zwłoka będzie potrzebna też Obornikom. Burmistrz Tomasz Szrama nie kryje, iż gotów jest zlikwidować opłaty za parkowanie w soboty, jednak nie wraz z końcem roku, ale wraz z wygaśnięciem umowy, jaką Oborniki zawarły z firmą obsługująca strefę ograniczonego parkowania. Skrócenie umowy mogłoby powodować konieczność zadośćuczynienia spółce pobierającej opłaty oraz uszczupliło budżet miasta. Zatem należy się spodziewać, że opłaty za dwie sobotnie godziny będą w Obornikach obowiązywać jeszcze co najmniej do wiosny.

Podobne artykuły