Kolejna próba obrabowania samotnej staruszki w Obornikach

OBORNIKI. Policja po raz kolejny w tym roku została powiadomiona o aktywności oszustów działających na szkodę starszych osób. Tym razem ofiarą miała paść 85-letnia mieszkanka Obornik. Na szczęście seniorka wykazała się rozsądkiem i ostrożnością. Jej zdecydowana reakcja pozwoliła uniknąć kradzieży.

W czwartek popołudniu do mieszkania jednej z obornickich seniorek zadzwonił domofon. Po krótkiej rozmowie dwie kobiety w średnim wieku wyjaśniły, że są pracownikami wodociągów i pod pretekstem awarii sieci oraz konieczności „spuszczenia” wody zostały wpuszczone do mieszkania.  Gdy już weszły do środka jedna z kobiet udała się do łazienki pytając lokatorkę, czy ta mieszka sama. W tym czasie druga kobieta plądrowała pozostałe pomieszczenia.  Czujna mieszanka Obornik słusznie zauważyła, że kobiety nie przedstawiły się, jak również nie okazały żadnej legitymacji potwierdzającej, iż są pracownikami wodociągów. Widząc plądrowane mieszkanie szybko poinformowała „gości”, że wzywa policję. Wówczas kobiety szybko opuściły mieszkanie.

Seniorka sprawdziła posiadany dobyte,k nie stwierdzając by coś jej zostało skradzione. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach informuję, że zarówno inkasenci jak również instalatorzy zatrudnieni  w obornickich wodociągach posiadają ważne legitymacje służbowe i tylko takie osoby można wpuścić do mieszkania. Brak tych dokumentów może świadczyć o próbie popełnienia przestępstwa.

Oborniccy policjanci przypominają, że przestępcy uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej.  Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów.

Przypominamy, że oszuści wchodzą do mieszkań pod różnym pretekstem, z prośbą o wodę, sprzedaż artykułów przemysłowych, powołują się na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników, przedstawiają się jako listonosz, policjant, pracownik opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo tak jak w tym przypadku pracownika wodociągów. Jeśli nasi czytelnicy mają w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – ostrzegajcie ich, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.  Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze przestępców.

Podobne artykuły