­Gminna komunikacja niezagrożona i coraz bardziej popularna

­Gminna komunikacja niezagrożona i coraz bardziej popularna

GMINA OBORNIKI. Tydzień temu informowaliśmy o wielkim prawdopodobieństwie odwołania przetargu na komunikację miejską. Trudno sobie dziś wyobrazić gminę bez niej, a jej sens potwierdzają wyniki.

Tylko we wrześniu autobusami miejskimi jechało 28638 pasażerów, nie licząc tych z biletami sieciowymi, bo razem liczba ich przekracza 30000. Wiele wskazuje na to, że w październiku zostanie ona przekroczona, tworząc kolejny rekord frekwencji. Warto tu zauważyć, iż gmina dopłaca do tak popularnej usługi zalewie 1% swojego budżetu.

W związku z gaśnięciem dotychczasowej umowy z Warbusem ogłoszono kolejny przetarg, a następnie go odwołano  – Przetarg został unieważniony z uwagi na zbyt dużą cenę w stosunku do przeznaczonych na dopłatę środków – wyjaśnił wiceburmistrz Piotr Woszczyk. Do przetargu przystąpił tylko jeden oferent (Warbus) i zaproponował stawkę wyższą niż dotąd. Z naszych informacji wynika, że mogły do tego zmusić spółkę wysokie kryteria dotyczące pojazdów oraz krótki, bo trzyletni czas trwania umowy. Zakup lub leasing stosunkowo nowych autobusów na trzy lata wymusiłby wysokie raty spłat, a to podnosi stawkę.

– Może wymagania były bardzo wysokie, jak i wszelkie obostrzenia pracy przewozowej, ale trzeba też pamiętać o wejściu w życie płacy minimalnej od 01.2017 i wprowadzonych zmianach w przepisach dotyczących przetargów. Kiedyś wygrywał najtańszy ceną, teraz cena to jedynie 60% wartości w ocenie – wyjaśnia Piotr Woszczyk i dodaje: W powtórzonym przetargu nie będziemy mieli oczywiście wpływu na te czynniki, nie zrezygnujemy też z wysokich kar i zabezpieczeń gwarancji bardzo wysokiej wykonalności kursów. Nie zrezygnujemy z systemu informacji pasażerskiej, ale zmienimy czas trwania kontraktu, myślę do siedmiu lat. Uprościmy też wymogi co do wozów, nie rezygnując z jakości autobusów i lekko zmodyfikujemy szczegóły co do wymaganych wymiarów, tablic i innych. Nadal będziemy preferować umowy o pracę, co zmobilizuje przewoźników do poszanowania kierowców. Dodatkowo punktowane będą też takie czynniki, jak wyposażenie wozu w klimatyzację i wiek pojazdu.

Burmistrz podkreślił, że zgodnie w z wcześniejszą obietnicą – seniorzy z kartą 60+ mogą spać spokojnie o darmowe przejazdy, a cała komunikacja, pomimo unieważnienia przetargu, jest w 2017 roku bezpieczna. Burmistrzowie są już po negocjacjach z przewoźnikiem w sprawie aneksowania na kilka miesięcy dotychczasowej umowy. Piotr Woszczyk zapewniał, że – udało się utrzymać dotychczasową stawkę dopłaty 2,83 zł netto za km, a rozmowy z dotychczasowym przewoźnikiem były dzisiaj z pewnością konstruktywne i owocne. Czas uzyskany tą drogą pozwoli na dobre przygotowanie nowego postępowania i mam nadzieję rozpocznie się teraz rywalizacja o nowe zamówienie, do czego zaprosimy jak największą liczbę uczestników.

Podobne artykuły