Z arcymistrzynią w Obornikach

Z arcymistrzynią w Obornikach

OBORNIKI. W sali konferencyjnej Centrum Rekreacji w Obornikach odbył się otwarty turniej szachowy o puchar burmistrza Obornik. To niecodzienne wydarzenie poprzedzała symultana z arcymistrzynią Klaudią Kulon.

Trudno wymienić wszystkie sukcesy Klaudii – w 2004 r. została mistrzynią świata juniorek do lat 12, w 2006 r zdobyła tytuł mistrzyni świata juniorek do lat 14, a w 2010 r. tytuł wicemistrzyni świata juniorek do lat 18. Największy sukces to zdobyte miesiąc temu drużynowe wicemistrzostwo olimpijskie. Pani Klaudia jako jedyna nasza reprezentantka rozegrała wszystkie partie i była najlepiej punktującą zawodniczką w naszej drużynie. Jest to największy sukces kobiecej reprezentacji Polski w 90-letniej historii Polskiego Związku Szachowego.

W symultanie z arcymistrzynią Klaudią Kulon brały udział przede wszystkim dzieci z Obornik, ale także z Murowanej Gośliny, Połajewa, a nawet z Bydgoszczy. Zagrało w niej również kilku doświadczonych obornickich szachistów. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do rozgrania tej niezapomnianej partii przez organizatorów wydarzenia burmistrza Obornik oraz Laboratorium Logiki. Pani Klaudia wygrała wszystkie pojedynki, jednak nie to było najważniejsze. Głównym celem takich wydarzeń jest możliwość rozegrania pojedynku z graczem wysokiej klasy, co dla młodych adeptów sztuki szachowej jest ważnym elementem w rozwoju. Przeprowadzenie symultany wymagało od Pani Kulon dużego wysiłku fizycznego, dlatego ilość uczestników została ograniczona do 35, chociaż chętnych było więcej.

Arcymistrzyni zgodziła się również rozegrać tzw. partię bullet (pocisk) z jednym z organizatorów Łukaszem Malinowskim. Partia taka rozgrywana jest w tempie 2 minuty na zawodnika, co wiąże się z dużymi emocjami. Pani Klaudia wygrała i tym razem, przy okazji obalając mit o „słabym refleksie szachisty”. Po tej partii jeden uczniów Laboratorium Logiki, 9-letni Grzegorz Czapla zamatował Panią Klaudię w końcówce król, goniec, skoczek kontra król. Jest to bardzo trudna do udowodnienia końcówka. Po symultanie odbył się wspomniany wyżej turniej, w którym oprócz pucharu burmistrza można było wygrać nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

W turnieju wzięło udział 52 uczestników (dzieci i dorosłych), w tym 8 z tytułami mistrzowskimi. Zwycięzcą został Mistrz FIDE Dawid Janaszak reprezentujący barwy klubu OTSz Ostrów Wielkopolski, drugie miejsce zajęła Arcymistrzyni Klaudia Kulon MKS przy MDK Trzcianka, trzecie miejsce zdobył Mistrz Międzynarodowy Marcin Szeląg z Akademii Szachowej Gliwice. Najwyżej sklasyfikowanym obornickim juniorem został Grzegorz Czapla osiągając wynik 5 punktów na 9 partii.

Podobne artykuły