Ryczywolanie świętowali

Ryczywolanie świętowali

RYCZYWÓŁ. Ryczywolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już 8 listopada w Bibliotece Publicznej. Był to wieczór poetycko-muzyczny pt. „Dla Ciebie, Polsko” w wykonaniu członków Towarzystwa Literackiego „Poetycki Wędrowiec” z Obornik. Całość rozpoczęto „Bogurodzicą”, najstarszą utrwaloną polską pieśnią religijną i patriotyczną, którą w piękny sposób wykonał chórzysta Con Brio, Tomasz Misterski.

Wiersze o  ojczyźnie  recytowali na przemian: Barbara Zielińska, Alicja Jastrząbek i Henryk Wojtysiak. Na koniec odbyło się wspólne śpiewanie. W wigilię święta, 10 listopada o godzinie 20:00 w ryczywolskim domu kultury odbyła się wieczornica. Był wykład historyczny Roberta Zimnego oraz przemarsz i oddanie na cmentarzu czci bohaterom poległym w latach 1914-1920. Dzień później świętowanie zaczęło się od mszy za Ojczyznę.

Po niej zebrani przemaszerowali uczcić 11 Listopada na plac 1 Maja. Tam przy obelisku odbyła się manifestacja patriotyczna. Kończył ją koncert pieśni legionowej, a śpiewał solista poznańskiej opery Jaromir Trafankowski. Orkiestra dęta z Chludowa zagrała pieśni patriotyczne, a potem zaczęła się część znacznie lżejsza, choć nie pozbawiona symbolicznych elementów. Sołtysi poczęstowali manifestantów gorącą zupą gulaszową, po którą chętnie sięgano ze względu na chłodną aurę. Stowarzyszenie AleBabki przygotowało rogaliki, kawę i herbatę.

Podobne artykuły