Ekumeniczne spotkania cmentarne

Ekumeniczne spotkania cmentarne

STOBNICA, KISZEWO. W ostatni czwartek października, na dawnym cmentarzu ewangelickim w Stobnicy, spotkali się mieszkańcy wsi z sołtysem Anną Sahan na czele oraz trzema duchownymi. Byli to: proboszcz parafii w Kiszewie Michał Krych, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Poznaniu Marcin Kotas oraz syn ostatniego pastora Obornik przed 1945 pastor Helmut Brauer z Lubeki.

Na pieczołowicie uporządkowanym cmentarzu modlono się wspólnie, poświęcony został też nowy krzyż a następnie duchowni udzielili wspólnie błogosławieństwa. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników ekumenicznego spotkania. Tymczasem trzech duchownych udało się na dawny cmentarz ewangelicki w Kiszewku, gdzie wcześniej staraniem miejscowego społeczeństwa uporządkowano zabytkową nekropolię oraz postawiono tam wielki, ważący ponad 10 ton kamień, znaleziony w niedalekim lesie i przetransportowany dzięki pracy dźwigu.

Nawet rzęsisty deszcz nie przeszkodził licznemu przybyciu kiszewian z sołtys Katarzyną Tomaszewską, której towarzyszył małżonek Krzysztof, inicjator ustawienie głazu pamięci. Nie mogło tam też zabraknąć lokalnego społecznika, poświęcającego wiele czasu na rewitalizację dawnych cmentarzy ewangelickich Zbigniewa Arciszewskiego oraz uczniów Zespołu Szkół w Kiszewie. Duchowni podczas ekumenicznej modlitwy zgodnie wskazywali na wyjątkowe znaczenie tego spotkania, które przywraca godność miejsca wiecznego spoczynku dawnych mieszkańców Kiszewka. Podziękowali za trud w uporządkowanie cmentarza i udzielili zgromadzonym błogosławieństwa.

Po zakończeniu modlitwy Katarzyna Tomaszewska zaprosiła obecnych na gorącą kawę i herbatę oraz pyszny tradycyjny polski bigos i wyśmienite ciasta upieczone przez gospodynie z Kiszewka i Stobnicy. – Spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Kiszewku uświadomiło zebranym, jak wielu z nich interesuje się historią swojej małej ojczyzny i być może dodatkowym dobrem wydarzenia będzie publikacja dziejów Kiszewa i Stobnicy – zauważył obecny tam regionalista Adam Maliński.

Podobne artykuły