Modlitwa na ewangelickich cmentarzach

UŚCIKOWO, UŚCIKÓWIEC. Uczniowie Zespołu Szkół w Objezierzu od czterech lat aktywnie wspierają projekt porządkowania dawnych, okolicznych cmentarzy ewangelickich. Po południu, w miniony poniedziałek, Justyna Wendlandt, Patryk Przewdziek i Jakub Wicenty pomagali w porządkowaniu cmentarzy w Uścikówcu i Uścikowie pracując razem z Marianem Sadowskim oraz jednym z nauczycieli ze swojej szkoły.

Była to niezapomniana lekcja historii i szacunku dla wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na ziemi obornickiej. W środę 26 października na dawnych cmentarzach ewangelickich w Uścikówcu i Uścikowie ksiądz dziekan Józef Kamzol i syn ostatniego obornickiego pastora przed 1945 rokiem, pastor Helmut Brauer z Lubeki odprawili modlitwę ekumeniczną. W uroczystościach uczestniczyła grupa młodzieży ze szkół w Objezierzu oraz okoliczni mieszkańcy. Pastor Brauer podziękował za podjęty trud uporządkowania cmentarzy – który jest wyrazem przezwyciężenia trudnej polsko – niemieckiej historii i przykładem realizacji idei chrześcijańskiej miłości oraz dążenia do pojednania i pokoju.

Na zakończenie modlitwy za zmarłych obydwaj duchowni udzielili wszystkim obecnym błogosławieństwa. Warto zapamiętać, że zapomniane na długie dekady cmentarze zostały uporządkowane dzięki staraniom sołtysów Marleny Pychyńskiej i Pawła Dregera oraz okolicznych mieszkańców, ludzi dobrej woli. W świetlicy wiejskiej panie z Uścikówca przygotowały pyszne ciasta regionalne, w tym legendarny uścikówski sernik i ciasto drożdżowe ze śliwkami, na które zaprosiły uczestników modlitwy, częstując też gorącą kawą i herbatą.

Podobne artykuły