Szczucie telewizją nie działa

OBORNIKI. Siedząc w kolejce przed drzwiami pokoju, w którym obraduje komisja mieszkaniowa, można było usłyszeć radę pewnej ?specjalistki? mieszkaniowej. – Jak pani chcesz mieszkanie, to trzeba iść do Woszczyka a nie do Szramy, bo Woszczyk jest ?miększy? i mocno prosić o mieszkanie, że dzieci i tam różne, no wie pani co. Jak nie da, to ostro postraszyć go telewizją, to wtedy da.

Tu musimy zdementować tę radę, bo rzeczony wiceburmistrz Piotr Woszczyk telewizji się nie boi a mieszkań do dyspozycji nie ma i szybko mieć nie będzie. Gminnych lokali komunalnych owszem przybędzie, gdy dobiegnie końca ich budowa przy ulicy Łukowskiej. Jednak te lokale zostaną wynajęte osobom z lokali socjalnych i to tym, które regularnie płacą czynsze, ich sytuacja wymaga zmiany lokalu a najemcy szanują dotąd użytkowane mieszkania.

Mimo tej budowy lista oczekujących na mieszkanie od gminy wciąż się wydłuża. – Winne temu są nawyki z dawnych lat – stwierdził Piotr Woszczyk dodając – trzeba ludzi od tego stopniowo oduczać i im szybciej zrozumieją, że gmina nie jest dobrym wujkiem, tym lepiej będzie dla wszystkich, a zwłaszcza dla nich samych.

Burmistrz Woszczyk wyliczył możliwości uzyskania własnego ?M? – Można skorzystać z kredytu z dofinansowaniem. W przypadku wciąż działających ?MDM? rodzina z dwojgiem lub trojgiem dzieci może uzyskać nawet 30% umorzenie przy zakupie lokalu. Podejmiemy próbę budowy w Rudkach. Burmistrz Szrama już wystąpił do zasobów rządowych o darmową działkę. Mogą tam powstać tanie mieszkania, w których czynsz nie powinien przekroczyć 12-14 złotych za metr. Myślę, że to dobra cena i dobry sposób na dojście do własnego lokalu. Wyjściem znacznie gorszym jest ustawianie się w kolejce po gminne mieszkanie, bo tych po prostu nie ma.

Piotr Woszczyk przyznał, że gmina odzyska nieco mieszkań socjalnych, ale czekają już na nie lokatorzy, których trzeba przesiedlić z innych lokalizacji – na przykład pałacu w Gołaszynie, przeznaczonego na sprzedaż czy budynku weterynarii przy ulicy Wedelickiego, co wiąże się z przebudową schroniska dla psów.

Z tembru wypowiedzi Piotra Woszczyka można wywnioskować, że czasy rozdawnictwa mieszkaniowego przeszły już do przeszłości.

Podobne artykuły