Kosmiczna przygoda obiezierskich uczniów

OBJEZIERZE, POZNAŃ. Co dwa lata Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu organizuje Festiwal Nauk Przyrodniczych adresowany do młodzieży z całego kraju. Jego celem jest popularyzowanie nauk przyrodniczych i budzenie zainteresowań uczniów.

Tegoroczny VII Festiwal zgromadził około 300 uczniów z całej Polski. Nie mogło zabraknąć tam uczniów klasy III Gimnazjum Zespołu Szkół w Objezierzu: Jakuba Kaszuby, Franka Repczyńskiego, Kasi Janaszczak, Wiktorii Pera, Zuzi Siedlik i Daniela Urbana. Zainspirowani przez nauczyciela fizyki i również wielkiego popularyzatora nauk przyrodniczych Kazimierza Paprzyckiego wspólnie zbudowali ?szkolny słoneczny radioteleskop?. Odebrali nim niezwykle słabe promieniowanie radiowe Słońca oraz sygnały sztucznych satelitów Ziemi. Mieli niezwykle trudne zadanie, gdyż sygnał radiowy Słońca jest miliard razy słabszy od sygnału telefonu komórkowego.

– Ale udało się. Uchwyciliśmy go – mówią uradowani uczniowie dodając: Wyniki naszej pracy przedstawiliśmy na forum Ogólnopolskiego Festiwalu. Zostaliśmy docenieni. Zajęliśmy II miejsce w skali kraju. Sukces tym większy, bo rywalizowaliśmy z młodzieżą z szkół ponadgimnazjalnych. Nasza radość jest ogromna. Dziękujemy panu Kazimierzowi Paprzyckiemu – opiekunowi merytorycznemu projektu oraz paniom Karinie Kurach i Anecie Zygmunt za pomoc w przygotowaniu prezentacji. Wszystkim czytelnikom Ziemi Obornickiej życzymy wielu ciepłych słonecznych promyków. Nasza redakcja gratuluje i przyłącza się do życzeń.

Podobne artykuły