Jeżeli wiesz o miejscu niebezpiecznym, powiedz obornickiej policji

POWIAT OBORNICKI. W Wielkopolsce, jak i w pozostałych regionach kraju, zaczęła działać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Komendant Powiatowy Policji w Obornikach Wojciech Spychała wraz z zastępcą naczelnika wydziału prewencji Ryszardem Buczkowskim oraz koordynatorem systemu Marcinem Marcinkowskim przekazali informacje o jej założeniach, możliwościach, jak i szczegółach działania. – To swoista platforma wymiany informacji, przy której obywatel w trosce o wspólne bezpieczeństwo dzieli się z policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Odwiedzając ?Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa?, może wskazać miejsca, gdzie dochodzi do naruszeń prawa. Zgłoszenia trafią do policjantów, którzy regularnie będą sprawdzać wskazane miejsca – powiedział w ogromnym skrócie na temat ?mapy? inspektor Wojciech Spychała, a Marcin Marcinkowski dorzucił garść szczegółów.

W przybliżeniu działa to tak. Jeżeli ktoś wie lub zauważy miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa lub porządku publicznego, może je wskazać Policji, a funkcjonariusze w możliwie krótkim czasie odwiedzą je lub obejmą nadzorem. Może to być miejsce, w którym pije się alkohol, zażywa narkotyki, wyrzuca śmieci. Miejsce, w którym bywa niebezpiecznie. Miejsce, w którym doszło lub dochodzi do aktów wandalizmu. Miejsce, w którym ktoś jest krzywdzony, miejsce szczególnie niebezpieczne dla ruchu pojazdów czy inne miejsca im podobne.

Wystarczy wejść na stronę Komendy Powiatowej Policji w Obornikach a następnie kliknąć znajdującą się w samym centrum zakładkę ?Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?. Następnie po zapoznanie się z regulaminem i zaakceptowanie jego zapisów i po przyciśnięciu ikony ?zgadzam się? można łatwo i precyzyjnie, a na dodatek całkiem anonimowo, zaznaczyć miejsce, czas oraz rodzaj zagrożenia, o którym chce się poinformować Policję. System dopuszcza jedno zgłoszenie dziennie od jednego komputera, co wyeliminuje niepotrzebne ?zabawy?.

– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach: – informacje od obywateli z wykorzystaniem internetowej aplikacji, informacje uzyskane od społeczeństwa w trakcie konsultacji czy debat społecznych oraz badań opinii publicznej, informacje z policyjnych systemów informatycznych. ?Mapa? składa się z dwóch segmentów: mapy interaktywnej umożliwiającej społeczeństwu wskazywanie miejsc zagrożonych, które podlegają sprawdzeniu przez p- olicję, mapy statystycznej zawierającej dane statystyczne z policyjnych systemów informatycznych oraz wyników badań opinii społecznej – powiedział Marcin Marcinkowski, dodając z naciskiem: Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu  przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Inną formą przekazywania informacji o zagrożeniach są debaty i konsultacje podczas spotkań Policji z mieszkańcami powiatu. Najbliższe odbędą się 27 września w Rogoźnie – RCK oraz 18 października w Obornikach OOK.

Do udziału w takich spotkaniach oraz do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń zachęcamy szczególnie te osoby, które przy różnych okazjach twierdzą, a Policji tam nigdy nie ma lub a Policja tego nie widzi. Teraz jest okazja, by miejsca takie oświetlić i wskazać, by Policja też je widziała.

Podobne artykuły