Rydzewska poparła Szramę i seniorzy pojadą gratis

OBORNIKI. Zaplanowanym wcześniej zadaniem na ostatnią sesję radnych rady miejskiej było opracowanie zmian w regulaminie i taryfikatorze przejazdów komunikacją gminną. Rzecz cała była dokładnie omówiona podczas posiedzeń kolejnych komisji problemowych i wyglądało na to, że radnym pozostanie jedynie zwyczajowa sesyjna ?gimnastyka?, polegająca na równoczesnym podniesieniu rąk do góry.

Wtedy stała się jednak rzecz niecodzienna. Burmistrz Tomasz Szrama zaproponował dopisanie jeszcze jednego punktu regulaminu mówiącego o tym, że posiadacze Obornickiej Karty Seniora będą jeździli gminną komunikacją gratis. Wcześniej tego nie omawiano, więc radni koalicji musieli sami podjąć decyzję.

Powiało lekką paniką, padła nawet propozycja, by to odłożyć i jeszcze przemyśleć i omówić. Tomasz Szrama był jednak nieubłagany. – Nie ma nad czym zbyt długo rozważać. Niedługo ogłosimy przetarg, by wybrać nowego przewoźnika, a ten musi znać wszystkie zasady i zniżki. Ponadto nasi seniorzy już wcześniej postulowali o darmowe przejazdy i myślę, że należy się ku temu przychylić ? powiedział pan Tomasz lekko skłaniając głowę w stronę Eugeniusza Kierstana, który przewodniczy Radzie Seniorów.

Wsparcie projektu burmistrza nadeszło z najmniej spodziewanej strony. Jedyna w radzie opozycjonistka Anna Rydzewska poparła propozycję Tomasza Szramy i to w całej rozciągłości.

To zapoczątkowało dyskusję, skierowało ją na proburmistrzowski tor i po krótkiej naradzie koalicji (a jakże), wszyscy zgodnie uchwalili regulamin z wpisem, iż posiadacze Obornickiej Karty Seniora będą korzystać z komunikacji gminnej bezpłatnie.

Tu warto dodać, że aktualnie zostało wydanych już około 2000 Kart Seniora. Trwają też prace związane z przygotowaniem przetargu na obsługę komunikacji miejskiej, bowiem aktualna umowa faktycznie wygasa z końcem roku. Nowy przetarg nadzoruje prawdziwy ekspert komunikacyjny, wiceburmistrz Piotr Woszczyk, który chce tak zredagować warunki przetargowe, by zachęciły większą ilość podmiotów. W nowej specyfikacji pojawi się więc też zapis mówiący o darmowych kursach dla seniorów.

Udogodnienie to wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Część seniorów nie korzysta z gminnej komunikacji i korzystać zapewne nie będzie. Część być może ten wariant przemyśli, a dla tej części seniorów, którzy już korzystają z gminnego transportu zbiorowego bezpłatne przejazdy będą znaczną ulgą dla emeryckiego portfela.

Podobne artykuły