Przestępstwa na legendę

POWIAT OBORNICKI. Oborniccy policjanci ostrzegają przed zdarzającymi się w ostatnich tygodniach w regionie kradzieżami i oszustwami na tzw. ?legendę?, w których pokrzywdzonymi są przede wszystkim seniorzy. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Przestępcy stosują różne metody, aby wyłudzić lub skraść nam pieniądze. Nie obdarzajmy nieznanych nam osób nadmiernym zaufaniem.

Przestępcy działają według następującego schematu: najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (często wnuczka). Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni- umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiar dzwoni kolejna osoba – podając się za funkcjonariusza policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, ze poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku ?fałszywy funkcjonariusz? podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępca znika ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Metody postępowania w przypadku podejrzenia, iż mamy do czynienia z oszustem: natychmiast zakończyć rozmowę z podejrzaną osobą, nie podejmować gotówki z banków, a także nie wykonywać przelewów, niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji w celu przekazania niezbędnych informacji mogących przyczynić się do zatrzymania przestępcy, ostrzec członków swojej rodziny, sąsiadów, współpracowników – w ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu.

Podobne artykuły