Okręgowe Dni Działkowca tym razem w Rogoźnie

ROGOŹNO. Okręgowe Dni Działkowca okręgu pilskiego odbyły się w tym roku na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Przemysława w Rogoźnie. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego, odegraniem przez orkiestrę hymnu państwowego i odsłuchaniem hymnu PZD. Oficjalnego otwarcia dokonał Marian Praczyk, prezes OZ PZD w Pile, który przywitał przybyłych działkowców wraz z rodzinami oraz zaproszonych gości: Posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka, asystentkę posłanki Marii Janyski Renatę Wujec, Tomasza Kranca, starostę wągrowieckiego, Jacka Klimaszewskiego wicestarostę czarnkowsko -trzcianeckiego, burmistrza Romana Szuberskiego, jego zastępczynię Renatę Tomaszewską, przewodniczącego rady Henryka Janusa i innych samorządowców.

Marian Praczyk nawiązał w swoim wystąpieniu do historii i tradycji ogrodnictwa działkowego oraz aktualnej sytuacji w Polskim Związku Działkowców. Powiedział: Trzy lata temu podjęliśmy decyzje o organizacji Okręgowych Dni Działkowca kolejno we wszystkich większych miejscowościach i skupiskach ogrodów działkowych naszego okręgu. Dzisiejsza uroczystość jest trzecią z kolei. Poprzednie dwie odbyły się w Trzciance i Czarnkowie. W bieżącym roku obchodzimy 35 rocznicę powstania Polskiego Związku Działkowców. Od 1981 roku jesteśmy niezależną organizacją, posiadającą ustawowe rozwiązania, własny statut i regulamin wewnątrzorganizacyjny. Udowodniliśmy, że potrafimy być prężną organizacją i jak potrzeba to walczyć o realizację naszych celów i zadań. Mimo, że przez cały ten okres spokoju nie zaznaliśmy, szczególnie w ostatnich latach to zawsze otrzymywaliśmy pomoc od naszych parlamentarzystów, od władz samorządowych, od jednostek i działaczy gospodarczych, od ludzi nam przyjaznych za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Roman Szuberski i Krzysztof Paszyk złożyli działkowcom życzenia oraz zadeklarowali dalsze wsparcie dla rodzinnych ogrodów. Padła tez obietnica zwrócenia się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie działań zmierzających do usankcjonowania prawa do zamieszkania na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Podczas uroczystości odznaczeniem za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców udekorowany został Józef Zarębski z Rodzinnego Ogrodu Działkowego ?Czerwony Mak? w Rogoźnie.

Ogłoszono listę laureatów okręgowych konkursów. W konkursie ?Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2016? Wśród laureatów nie znalazł się niestety żaden ogród spoza Piły i Czarnkowa.

Na zakończenie części oficjalnej wręczono kosze dożynkowe zaproszonym gościom oraz prezesom Rogozińskich Ogrodów Działkowych. Złożono podziękowania paniom z rogozińskich działek za pomoc w organizacji uroczystości i przygotowanie smacznych wypieków wręczając im pamiątkowe dyplomy i kwiaty.

Podczas uroczystości przygrywała Orkiestra Dęta oraz wystąpiły mażoretki PA-MAR-SZE z Rogozińskiego Centrum Kultury, które zaprezentowały układy choreograficzne taneczno-marszowe. Licznie zgromadzeni działkowcy świętowali przy muzyce w miłej atmosferze do późnych godzin wieczornych.

Podobne artykuły