Dożynki gminne Zawady 2016

ZAWADY. W 2015 roku w Gminie Ryczywół zrodził się pomysł wart wszelkich pochwał, aby gminne dożynki organizowały poszczególne sołectwa. Rozpoczęło sołectwo Ludomy, a w tym roku 27. sierpnia mieszkańców gminy zaprosiły w swe gościnne progi Zawady. Wraz z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole, Lechem Faronem, zadbali nie tylko o rozrywkową część imprezy, ale przede wszystkim, o piękną oprawę i wszystkie detale organizacyjne.

Uroczystość rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego. Delegacja i dożynkowy wieniec każdej wsi wprowadzany był przez dzieci w strojach ludowych, a identyfikację ułatwiały specjalne tablice.

Starostami tegorocznego święta plonów byli: Marzena Wilhelm z Zawad i Maciej Szudrowicz z Tłukaw. Wszystkich przedstawiał i witał dyrektor Faron.

Po ułożeniu przed scenę pieczołowicie wykonanych wieńców, zaproszono wszystkich do udziału w uroczystej mszy św. W nabożeństwie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy gminy, ale także liczni goście Zawad, w tym wójt Renata Gembiak- Binkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Rogoźno, Henryk Janus, senator RP Jan Filip Libicki, parlamentarzyści z posłem ziemi obornickiej Krzysztofem Paszykiem, radni powiatu i gminy, prezesi lokalnych spółek i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Sołtysi i reprezentanci rolników wchodzący w skład delegacji niosących wieńce dożynkowe oraz wiele innych, nie mniej ważnych person.

Elementy obrzędowości dożynkowej zaprezentował zespół ?Siekieracy?, a po części oficjalnej wypełnionej również wystąpieniami gości, rozpoczęły się występy lokalnych artystów. Tegoroczną gwiazdami były Magdalena Durecka i Pamela. Rozstrzygnięto też konkurs ?Najpiękniej przystrojone obejście w sołectwie Zawady?, zorganizowany przez LGD Kraina Trzech Rzek. Zwyciężył Piotr Wesołowski, a za najpiękniejszy wieniec dożynkowy nagrodą wójt Gminy Ryczywół wyróżnione zostało sołectwo Skrzetusz. Na zakończenie zaplanowano zabawę taneczną i potrwała ona niemal do ranka.

Podobne artykuły