Samorządowiec i naczelnik wydziału starostwa podejrzany o narkotyki

ROKIETNICA, OBORNIKI. Wiceprzewodniczący rady Gminy Rokietnica Michał C. został w sobotę 23 lipca wieczorem zatrzymany w związku z podejrzeniem o posiadanie narkotyków.

Tak brzmi oficjalny komunikat policji a budzi emocje także w powiecie obornickim, gdyż pan Michał jest naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego.

On sam tłumaczy cała zdarzenie w ten sposób, że udał się około godziny 21.30 na posesję kolegi radnego gminy Piotra Szatkowskiego. Był tam zaproszony na piwo. Podczas wizyty nadjechali policjanci i poinformowali go, że otrzymali informację o posiadaniu przez niego narkotyków. Pan Michał został zatrzymany, przeszukany i przesłuchany w komendzie Policji w Tarnowie Podgórnym.

Potwierdził to mł. asp. Maciej Święciechowski z biura prasowego wielkopolskiej policji: Policjanci z Tarnowa Podgórnego otrzymali informacje w sobotę 23 lipca wieczorem od jednego z mieszkańców Rokietnicy, że 38 letni Michał C., może posiadać narkotyki.

Od naszego źródła w Policji dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że pan Michał przyznał się do posiadania pewnej ilości środka odurzającego, więc po podpisaniu protokołu przesłuchania jeszcze tej samej nocy został zwolniony do domu.

Michałowi Cieciorze – piszemy pełnym nazwiskiem, bo nie ma powodu go skracać – nie został postawiony żaden zarzut a jedynie jest podejrzenie. Organy ścigania muszą mu udowodnić, że to co znaleziono u niego jest narkotykiem w rozumieniu prawa oraz fakt, że był tego właścicielem.

Pan Michał głosi wobec przyjaciół przypuszczenia, że narkotyk został mu podrzucony a powody są polityczne. Tu trzeba wyjaśnić, ze jest on prominentnym członkiem Platformy Obywatelskiej zasiadającym w Sądzie Koleżeńskim struktury wielkopolskiej.

Poproszony przez nas o opinię doświadczony oficer śledczy zajmujący się też problemami narkotyków powiedział: To wcale nie jest prosta historia. Jeżeli ktoś idzie w odwiedziny do kolegi z paczuszką zioła, to po to aby go zażyć. Teraz zadaniem śledczych będzie sprawdzenie wcześniejszych podejrzeń o kontakt z narkotykami, o znajomość z osobami rozprowadzającymi narkotyki oraz zbadanie znalezionego pakietu na obecność linii papilarnych i DNA podejrzanego. Z pewnością przeszedł on badanie, które może wykazać wcześniejszy kontakt z substancją zabronioną a trzeba wiedzieć, że ślady użycia marihuany są wykrywalne we włosach nawet do trzech miesięcy. Wobec potwierdzenia takich dowodów wszelkie opowieści o podrzuceniu nie mają sensu. Jeżeli żadna z tych okoliczności się nie potwierdzi, może on spać spokojnie, bo to organy ścigania będą mu musiały udowodnić mu winę.

W kwestii ewentualnej winy wypowiedział się już Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

– Jeśli okaże się, że susz roślinny znaleziony u wiceprzewodniczącego to marihuana, wówczas mężczyźnie grozić będzie grzywna, ograniczenie wolności lub kara do roku więzienia. Jeśli sąd zdecyduje się na tę ostatnią, radny utraci swój mandat. My możemy dodać, że teoretycznie także stanowisko naczelnika wydziału komunikacji, który decyduje o zatrzymaniu jakiemuś obywatelowi prawa jazdy za narkotyki.

To jednak tylko dywagacje, bo jak poinformował nas znajomy prokurator – posiadanie marihuany do 10 g na własny użytek bywa najczęściej umarzane, bo takie mamy zalecenia.

Trzeba więc mieć nadzieję, że pan Michał oczyści się z podejrzeń, albo obejmie go umorzenie. Jest on sprawnym urzędnikiem dobrze współpracującym z gminami. Od 2014 roku jest też wiceprzewodniczącym rady gminy Rokietnica. Wójt tej gminy Bartosz Derech wystawia Michałowi Ceciorze doskonałą opinię.

Przewodniczący rady gminy Rokietnica Ryszard Lubka dodaje: To radny z dużą wiedzą, do którego nie miałem żadnych zastrzeżeń. Ponadto jest również społecznikiem, który organizował wiele wydarzeń. Wszędzie go pełno. Czekam na dalsze wyjaśnienia w tej sprawie, bo trudno mi się z tym pogodzić. 

Trudno się z tym faktem pogodzić także znajomym pana Michała. – Oby gram zioła nie wpłynął na dobrze zapowiadająca się karierę Michała – usłyszeliśmy od jednego z nich.

Podobne artykuły