Rzeźby Marioli Kalickiej

OBORNIKI. Wystawa Marioli Kalickiej zrobiła na odwiedzających oborniczanach ogromne wrażenie. Rzeźbiarka tworzy z brązu, gliny, łącząc je z różnymi tworzywami takimi jak kamień czy minerały.

Mariola Kalicka jest nie tylko rzeźbiarką i to uznaną, o czym świadczą jej liczne wystawy na całym świecie, ale i poetką. Urodzona i wychowana w Obornikach mieszka obecnie w Poznaniu, studia i dyplom zrobiła w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. Swą twórczość prezentowała na 18 wystawach indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w licznych sympozjach rzeźbiarskich, a jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w wielu miastach kraju, w Centrum Rzeźby Polskiej i w zbiorach prywatnych.

Prezentowana w Obornikach wystawa ?Międzyczas” zamyka 45 lat twórczości rzeźbiarki.

Mariola Kalicka wystawiała swe prace w obornickiej bibliotece nie po raz pierwszy. Nie wszyscy może pamiętają, ale otwarcie budynku Biblioteki Publicznej uświetniła swoimi rzeźbami, a ta stojąca przed nią pochodzi właśnie z tamtej wystawy. Sama artystka mówi o swej rzeźbie: – ?To tu?, bo stąd pochodzę i tu są moje korzenie.

Prace pokazane podczas ostatniej obornickiej wystawy obejmują przekrój jej dorobku, ukazując różnorodność poruszanych tematów, przy użyciu wielu technik rzeźbiarskich. Podczas otwarcia wystawy artystka podziękowała burmistrzowi Tomaszowi Szramie za objęcie tego wydarzenia honorowym patronatem.

Odwiedzający hol biblioteki nie kryli swych życzliwych uwag o sile przekazu, jaki niosły poszczególne dzieła.

Podobne artykuły