Gotowania z Okrasą

OBORNIKI. Niedzielna Ulica Smaków przyciągała zapachami i kolorami prawdziwe tłumy. Jej ozdobą była rewia potraw oraz oceniający je mistrz gotowania Karol Okrasa. Można by długo pisać o tym co wydarzyło się tej niedzieli na Ulicy Smaków i zapewne do tego wrócimy. Dziś relacjonując najbardziej skrótowo wydarzenia na Piłsudskiego, Kościelnej, Ogrodowej i Lipowej nie możemy pominąć pierwszego w historii gminy konkursu na najlepszy placek regionalny drożdżowy.

Pomysł należy do prezes LGD Małgorzaty Najdek, a w konkursie wystartowały bodaj wszystkie sołectwa gminy.

– Dobry placek winien być puszysyy, nieco lepki i ze świeżymi owocami. Nie powinien zawierać ?udoskonalaczy? lukru oraz sztucznych zapachów – wyjaśniał jurorom Karol Okrasa. Wytypowano pięć najlepszych a potem te trzy zwycięskie. Wśród wyróżnionych był placek z Wymysłowa i Nowołoskońca, a najsmaczniejszymi okazały się placki z Dąbrówki Leśnej, ciut smaczniejszy był z sołectwa Maniewo, a najsmaczniejszy, dwuowocowy okazał się placek z sołectwa Świerkówki.

Oceniano też potrawy, a Karol Okrasa pokazywał jak gotować i serwować dania. Były pokazy i promocje. Grały zespoły muzyczne i jeszcze wiele, wiele innych, o których opowiemy w następnym numerze.

Podobne artykuły