Wół gwiazdą Dni Ryczywołu

RYCZYWÓŁ. Tegoroczne Dni Ryczywołu miały swój finał na rynku a ich organizatorzy dowiedli tym jak bardzo trafną była decyzja o jego przebudowie.

Finał poprzedził Ryczywolski Dzień Sportu i tradycyjny Turniej Wsi, zaś jedynym problemem był zbieg terminów imprezy z rozgrywkami Polaków w Euro 2016. Jak powiedział dyrektor Leszek Faron – gdy planowaliśmy na ten dzień święta naszej miejscowości, piłkarze nie wiedzieli jeszcze o tym czy dojdą do finałów. Mecz można obejrzeć w powtórkach a nasza impreza jest niepowtarzalna. Jak powiedział tak było. Na ryczywolan i ich gości czekało wiele atrakcji. Była muzyka i kulinaria. Sołectwa o stowarzyszenia wystawiały na specjalnych stoiskach smakołyki i wyroby rękodzielnicze. W opalanej drewnem kuchni grzały się flaczki i grochówka a radna Ewa Knopczyk częstowała gości wyjątkowym przysmakiem, jakim jest specialite de la meson Ryczywołu – ?hot-wołek?. Jest to kiełbasa zasmażana z cebulką, układana na pajdzie ciepłego wiejskiego chleba. Można tego spróbować tylko w Ryczywole a chętnych nie brakowało. Były też inne symbole wsi, jak na przykład czarne daszki na czoło z obowiązkowymi rogami, według projektu samej wójt Renaty Gembiak – Binkiewicz. Atrakcją wyjątkową, by nie rzec gwiazdą wieczoru, był jednak wół, którego postać odlana ze specjalnej masy plastycznej uroczyście tego dnia odsłonięto. Wół miał swoją zagrodę i co ważne, ryczał. Ów ryk, jak zdołaliśmy się dyskretnie dowiedzieć, nagrywano w ryczywolskich oborach a potem specjalna ?komisja rykowa? wybrała najlepszy. Wół szybko zdobył sympatię ryczywolan, którzy fotografowali się na jego tle. Serca zebranych podbił też Norbi, znany z takich przebojów jak ?Kobiety są gorące?. Na estradzie zagrał Retro Band, wystąpili Ryczywolanie, pojawił się zespól wokalny ?Moment?, zadebiutowali gitarzyści, dawne przeboje śpiewała Urszula Litwin, a na zakończenie w mocnych rytmach zagrał Outsider. Zanim jednak to nastąpiło, Ania Strzępka z Ludom opowiedziała zebranym legendę o nazwie Ryczywołu.

Była moc, była zabawa i mieszkańcy Gminy Ryczywół w bardzo dobrych humorach.

Nie brakowało smakołyków ze szczególnym uwzględnieniem wypieków. Lokalna Grupa Działania – Kraina Trzech Rzek ogłosiła i zrealizowała konkurs na najlepszy placek. Trudno nam opisać zwycięzcę wybranego z kilkunastu, ale zapewniamy, że był równie wyśmienity jak Dni Ryczywołu, których fragmenty zarejestrowaliśmy, by pokazać je w okienku TV na stronie www.oborniki.com.pl.

Podobne artykuły