Powiatowy dzień strażaka

OBORNIKI. Uroczystości rozpoczęła msza w obornickiej farze. Później pochód, z pocztami sztandarowymi z całej Ziemi Obornickiej, ruszył na obornicki rynek. Sztandary ustawiły się po lewej, strażacy po prawej, na wprost trzy wozy bojowe. Goście i oficjele stanęli pod zaimprowizowanym zadaszeniem. Uroczystość prowadził Tadeusz Ratajczak a dowódcą był Patryk Tasarz.

Rozpoczęto minutą ciszy za wszystkich strażaków z powiat obornickiego, którzy odeszli na wieczną służbę. Przemówili prezes powiatowej Ochotniczej Straży Pożarnej Krzysztof Tomaszewski i komendant powiatowy Sławomir Zdrenka. – Utrzymanie bezpieczeństwa zawiera całe spektrum zdarzeń. Oprócz znanych, pojawiają się nowe związane z rozwojem technologicznym. Dlatego straż pożarna również potrzebuje się ciągle szkolić. Bogu na chwalę, ojczyźnie w potrzebie, bliźniemu na ratunek ? to hasło wyznacza role naszej służby. Przez pokolenia strażacy są wierni tej idei ? powiedział Zdrenka. Pochwalił się również dokonaniami podwładnych w minionym roku, między innymi tym, że do pożarów dojeżdżali w czasie nie dłuższym niż 6 minut, a przecież niektóre miejscowości leżą 40 kilometrów od komendy.

Strażakom z Kiszewa wręczono nowy sztandar. – W obliczu dramatu, którym był pożar remizy w Kiszewie pamiętnej nocy 26 marca 2015 roku, przypisując św. Florianowi ocalenie strażackich wozów i pobliskich zabudowań, postanowiliśmy jako parafia św. Anny w Kiszewie dołączyć do tych, którzy pospieszyli z pomocą. Dzięki przeprowadzonym zbiórką pieniędzy, indywidualnym darczyńcom jak i zaangażowaniu parafii, fundujemy sztandar dla jednostki w Kiszewie. Tak jak ciało nie może być bez ducha tak i jednostka nie może być bez sztandaru ? powiedział ks. Michał Krych. Sztandar poświęcił kapelan ks. Wojciech Ren. Nadano również złoty medal na sztandarowi OSP Ludomy a srebrny medal sztandarowi strażaków z Lipy.

Uroczystość była również okazją do ślubowań nowych strażaków. Takowe złożyli Cezary Doręda i Michał Obidowski. Zastępca komendanta kapitan Dariusz Szrama otrzymał od ministra spraw zewnętrznych i administracji srebrną odznaką ?Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej?. Złotą odznaką OSP uhonorowano Andrzeja Polcyna. Medal honorowy od związku otrzymał Franciszek Parys a złoty medal Stanisław Mantaj. Za zasługi dla pożarnictwa zostali między innymi Adam Siejak, Tomasz Przymusinski, Przemysław Kwiatkowski, Mateusz Mackowiak, Dominik Filipiak, Dawid Pilarski, Leszek Pyssa i Grażyna Suszek. Za aktywny udział w akcjach ratowniczo gaśniczych komendant powiatowy wyróżnił strażaków ochotników Radosława Zbierskiego z Obornik, Dawida Mikołajczaka z Rogoźna i Andrzeja Kistowskiego z Ryczywołu. Skierowano też podziękowania za lata służby do Zygmunta Haraja z OSP Rożnowo.

Po zakończeniu części oficjalnej, strażacy udali się na wspólne biesiadowanie. Nie zapomnieli jednak o tych, którzy przyszli na rynek – zaprezentowali wnętrza wozów, ich wyposażenie i zorganizowali pokazy. Szczególnie ciekawy był pokaz specjalnej jednostki chemicznej z Poznania.

Podobne artykuły