Obchody świąt majowych w Ryczywole

RYCZYWÓŁ. Trudno dziś sobie wyobrazić, by w pierwsze dni maja Polacy nie uczcili święta narodowego Trzeciego Maja, które zostało ustanowione w roku 1919 a zniesione dopiero przez władze komunistyczne ustawą z 1951 r. Jednak po kilkudziesięciu latach przerwy, w 1990 r. przywrócono jego rangę, ponownie uznając je świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Sukces twórców tej wyjątkowej ustawy zasadniczej z 1791 r. pozwala na świętowanie w poczuciu dumy narodowej, w atmosferze radości i wiosennego zachwytu nad rozkwitającą przyrodą.

Na tegoroczne obchody świąt majowych zaprosili mieszkańców gminy starosta powiatu obornickiego Adam Olejnik wraz i wójt gminy Ryczywół Renatą Gembiak – Binkiewicz. W programie uroczystości nie mogło zabraknąć montażu słowno-muzycznego upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W poniedziałkowe popołudnie 2 maja mieszkańcy Ryczywołu mogli obejrzeć w Bibliotece Publicznej występ uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole.

Piosenki patriotyczne, filmy edukacyjne i piękne teksty poetyckie przybliżyły słuchaczom te pamiętne wydarzenia. Tego samego dnia na stadionie zorganizowano zabawę taneczną. We wtorek 3 maja, po mszy za ojczyznę odprawionej przez proboszcza Ryszarda Kałużnego, odbyła się manifestacja patriotyczna w miejscu pamięci narodowej, gdzie tradycyjnie mieszkańcy gminy czczą święta narodowe. W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z koła w Ryczywole, radni gminy Ryczywół, pracownicy Urzędu Gminy w Ryczywole, przedstawiciel senatora Jana Filipa Libickiego, poseł Krzysztof Paszyk, samorządowcy, delegacja sołtysów, reprezentanci jednostek OSP, przedstawiciele Nadleśnictw Sarbia i Oborniki, delegacja PSL oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.

Przy dźwiękach ?Hymnu Konstytucji 3 Maja? na płytę Placu 1 Maja wkroczył pochód ponad trzydziestu delegacji, które po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień wygłoszonych przez Adama Olejnika i Renatę Gembiak-Binkiewicz, złożyły kwiaty pod obeliskiem. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole Lech Faron zaprosił wszystkich zebranych na popołudnie z taborem cygańskim. Był tak zwany ?bigos cygański? przygotowany przez panie z ryczywolskiego sołectwa, były wróżby i pełna temperamentu muzyka. Świętowano do późnego wieczoru, bo jak wielkie święto, to musi też być wielka zabawa.

Podobne artykuły