Gala artystów stąd

OBORNIKI. Tegoroczna, czwarta już edycja koncertu ?Jesteśmy stąd? różniła się od poprzednich tym, że jej ramy wyznaczyli trzej muzycy tworzący formację Quiet Baloon, którzy zaprosili do współpracy lokalnych artystów, by wspólnie z nimi nagrać płytę. Zgromadzeni w sali OOK mogli podczas niedzielnego koncertu poznać zebrane na płycie utwory. Przy wypełnionej do ostatniego krzesła sali, na scenie pojawiały się kolejne osoby lub formacje, a wszystkich ze swadą anonsował niezastąpiony w tym Marcin Samolczyk.

Nie było festiwalu, był równy, albo jeszcze lepiej, równo wysoki poziom poszczególnych występów i może jedynie brawa bywały krótsze lub dłuższe, a już tylko z reporterskiego obowiązku policzyliśmy, że najdłuższą owacją dziękowano Michalinie Kowala. Rogoźnianka, czyli dziewczyna stąd, występowała już na scenie Obornickiego Ośrodka Kultury jako siedmiolatka. Dziś studentka, zagrała na skrzypcach utwór Michaela Jacksona smooth criminal, a ?łagodny przestępca? oczarował wszystkich.

Gala muzyczna jest zawsze okazją do wyróżnienia ?Artysta stąd?. Tym razem laureatem honorowej nagrody ?Zasłużony dla życia kulturalnego Obornik? został Witek Żuromski. Nagroda ma już swoją krótką historię. Po raz pierwszy srebrne jabłko dla artysty, który zostawił swój ślad na ziemi obornickiej otrzymał w roku 2013 ? Jerzy Pilarski ? muzyk, instruktor, animator życia kulturalnego, przez wiele lat związany z Obornicką Orkiestrą Dętą a obecnie członek i kierownik organizacyjny zespołu Brass Band Oborniki. Rok później wyróżniono śp. Lecha Czabana – założyciela i lidera zespołu ?Ubodzy Krewni?, który w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zdobywał laury na wielu konkursach i festiwalach. Był to wokalista, instrumentalista, konferansjer, artysta kabaretowy, twórca skeczy, happeningów i scenariuszy imprez; w latach 70-tych i 80-tych współpracujący z Obornickim Ośrodkiem Kultury

W ubiegłym roku wyjątkowe wyróżnienie dla artysty ziemi obornickiej trafiło w nie mniej godne ręce Marcina Samolczyka, członka zespołów ?Ubodzy Krewni? i ?Mechaniczna Pyra?, który przez szereg lat współpracował z Bogdanem Smoleniem. Samolczyk to uznany artysta kabaretowy, wokalista, multiinstrumentalista i konferansjer, od lat związany z OOK, w którym przygotowuje m.in. Przegląd Talentów Muzycznych mikroFONIA, Galę Artystów Obornickich ?Jesteśmy stąd?, ?Muzyczne Zaduszki? i wiele innych.

Równie długo jak o poprzednikach można mówić o Witku Żuromskim, związanym od 20 lat z obornicką sceną, o którym Adam Krasicki powiedział – on grał już wszędzie i wszystko. Muzyk, aranżer, pedagog a do tego człowiek ciepły i wyjątkowo utalentowany został nagrodzony gromkimi brawami, a burmistrz Piotr Woszczyk wręczył mu srebrne jabłko i złożył gratulacje.

Tegoroczny koncert ?Jesteśmy stąd? przeszedł już do historii, ale dzięki płycie może trwać niemal bez końca.

Podobne artykuły