3 Maja w Rogoźnie

ROGOŹNO. Niektóre sprawy nie zmieniają się w Rogoźnie od lat. Tak między innymi jest z uroczystościami państwowymi, a szczególnie z świętem 3 Maja, które od lat obchodzone jest w ten sam sposób. Przed godz. 10 poczty sztandarowe, zaproszeni goście, reprezentanci szkół, organizacji i urzędnicy weszli do kościoła św. Wita. Tam modlono się podczas mszy za ojczyznę. Po głośnym Amen, pochód przeszedł ulicami Kościelną i Kilińskiego na plac Powstańców Wielkopolskich.

Tam uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Roman Szuberski. Później trębacze z Orkiestry Dętej odegrali hejnał Rogoźna Bogdan Jeran poprowadził tradycyjną ceremonię strzelania na wiwat dla uhonorowania najważniejszych osób w państwie. Po tych ważnych akcentach rozpoczęła się ceremonia składania wiązanek kwiatów u stóp pamiątkowego obelisku z wyrytym herbem Rogoźna. Po obu stronach alei prowadzącej do pomnika, którą przebywali licznych instytucji i organizacji, stały poczty sztandarowe. Pierwszą wiązankę – w imieniu społeczeństwa gminy – złożył burmistrz Roman Szuberski w asyście swojej zastępczyni Renaty Tomaszewskiej oraz księży Eugeniusza Śliwy, Jarosława Zimnego i zastępcy burmistrza Obornik Piotra Woszczyka. Kolejne delegacje były bardzo zróżnicowane i dodawały uroczystości kolorytu. Reprezentowały one instytucje, placówki oświatowe, kluby sportowe oraz różnego typu organizacje i stowarzyszenia. Można było zobaczyć mundury strażaków, policjantów, myśliwych, harcerzy, żeglarzy i braci kurkowych. Po raz kolejny kwiaty składali członkowie Związku Podhalan, wystrojeni w piękne stroje góralskie, a także ubrani w mundury wojskowe uczniowie klasy o profilu wojskowym przy Zespole Szkół im. H. Cegielskiego.

Gdy ceremonia dobiega końca orkiestra odegrała?Rotę?, a po jej zakończeniu wyprowadzono sztandary. Rogoźno, korzystając ze słonecznej pogody, po raz kolejny pokazało, że pamięta o Konstytucji 3 Maja i docenia jej twórców oraz polską historię.

Podobne artykuły