Dziady w Obornikach

OBORNIKI. 17 grudnia Fundacja ?ORBIS TERTIUS? Lecha Raczaka wystawiła na deskach Obornickiego Ośrodka Kultury Mickiewiczowskie ?Dziady?.

Lech Raczak to zawodowy reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Celem jego fundacji jest – przybliżanie żywego teatru młodszym i starszym mieszkańcom miejscowości oddalonych od miast z insynuacjami teatralnymi. To daje szansę realizowania się młodemu pokoleniu sztuki teatralnej a ponadto wspiera inicjatywy lokalne służące powstawaniu sztuki i kultury.

W OOK zagrano dwa spektakle a na widowni zasiedli uczniowie gimnazjów szkół średnich z gminy Oborniki.

W ową widownię wmontowano rampę, która powiększając scenę skracała dystans pomiędzy aktorem a widzem, pomiędzy przekazem a odbiorem. Jeden z obecnych zapewnił nas, że – czułem te ?Dziady? niemal na wyciągnięcie ręki. Można było odnieść wrażenie materialnej interakcji pomiędzy aktorami a widzami.

Na scenie pojawiali się aktorzy: Helena Ganjalyan, Małgorzata Walas-Antoniello, Hubert Kułacz, Adam Kupaj, Paweł Stachowczyk, Janusz Stolarski, Lech Wołczyk i Robert Zawadzki w kostiumach zaprojektowanych przez Natalię Kołodziej. O scenografię zadbał Bohdan Cieślak a o ruch sceniczny Bartek Raźnikiewicz. Jacek Hałas przygotował muzykę a spektakl reżyserował Lech Raczak.

O swej propozycji ?Dziadów? powiedział on tak: jeden z ważnych wątków ?Dziadów? skupia się na obcowaniu żywych i umarłych. Dla mnie jest to ważne. Dzisiaj linia styku między namacalną materią życia a zaświatami przebiega przez łóżka szpitalne. Biel prześcieradeł przenosi nas w białe, nie dające cienia światło zaświatów, może w nieskalaną biel śniegów? W mroźną ciszę?

?Dziady? na deskach OOK to kolejny milowy krok tej instytucji w kulturę, tę przez duże ?K? i za to należy się dyrektorowi Adamowi Krasickiemu głęboki ukłon.

Podobne artykuły