Szlachetni z Ziemi Obornickiej

OBORNIKI. Zaczęło się czternaście lat temu od paczek dla 30 rodzin, dziś dostanie je ponad 20 tysięcy rodzin z całej Polski, w tym 19 z gminy Oborniki i jedna z Ryczywołu.

Akcja ?Szlachetna Paczka? ma już w Obornikach czwartą odsłonę. Skierowana jest do rodzin, których byt materialny nagle się załamał i to najczęściej z przyczyn od nich niezależnych. Śmierć żywiciela rodziny, ciężka choroba, czy inne zdarzenie losu, które usunęło grunt spod nóg są przyczyna trudności w realizowaniu potrzeb dnia codziennego a co dopiero spełnianiu marzeń. Marzyć jednak trzeba, bo marzenia się czasem spełniają. Spełniają dzięki ludziom o wielkich sercach, chcącym się dzielić z innymi oraz tym, którzy w tym pomagają. W sobotnie południe gościnne mury sali sesyjnej starostwa powiatowego w Obornikach wypełniły paczki dla wybranych rodzin.

– Wybrane wcześniej rodziny nie należą do roszczeniowych, mają problemy finansowe i jasną drogę ku przyszłości. My staramy się pomagać im w wyjściu na prostą i zrealizować potrzeby – powiedziała liderka 11-osobowej grupy wolontariuszy Alicja Nakoneczna.

Wraz ze swoją grupą segregowały i przygotowywały do wywozu szlachetne paczki. Jedni dostaną ich kilka, inni ponad dwadzieścia. W paczkach wszystko to co potrzebują a nie zawsze mogą sobie kupić. Jest odzież, są przybory szkolne czy żywność. Pan Tomasz z Łukowa zaopatrzył jedną z rodzin w nową kuchenkę z piekarnikiem oraz pralkę automatyczną, bez których trudno sobie dziś wyobrazić dom z czeredą dzieci.

Do akcji włączyli się także szlachetni z Ryczywołu, o czym piszemy w innym miejscu, a szlachetne paczki są przygotowywane także i w Rogoźnie.

Gdy zapytaliśmy Alicję Nakoneczną o to, czy mają problemy z pozyskiwaniem potrzebnych rzeczy dla swych podopiecznych, odparła z uśmiechem – nawet najmniejszych.

Podobne artykuły