Ryczywolskie mikołajki

RYCZYWÓŁ. Ma i Ryczywół swoje mikołajki, będące miłą i radosną tradycja. 6 grudnia od lat organizuje się kiermasze mikołajkowe, które gromadzą ludzi nie tylko dlatego, by mogli kupić niepowtarzalne świąteczne dekoracje, wypieki, ozdoby, ale także po to, by wspólnie mogli poczuć magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W gminie tradycję tę rozpoczęło sołectwo Ryczywół i nieprzerwanie od 2010 roku, w grudniowe popołudnie zaprasza się mieszkańców na rynek, gdzie czekają na nich przygotowane przez wielu wolontariuszy stoiska handlowe i kulinarne. W tym roku impreza ta po raz pierwszy odbyła się na zrewitalizowanym Placu 1 Maja. Jest miejscem dobrze przygotowanym do takich spotkań. Atutami są: duża scena, obszerny plac, na którym można swobodnie ustawić stoiska, piękne oświetlenie, bezpieczne odgrodzenie od dróg dojazdowych. Wszystko to sprawia, że organizatorzy i uczestnicy imprez masowych są zadowoleni i mogą się czuć bezpieczni. – Wcześniej trzeba było zamykać jeden ciąg komunikacyjny, żeby wygospodarować miejsce na zorganizowanie tego tradycyjnego i lubianego wydarzenia, teraz jest bardzo dobrze – zauważają włodarze gminy.

Imponująca choinka i piękną w swej prostocie szopką stworzyły niepowtarzalny klimat. Sołectwo Ryczywół zaprosiło wszystkich na mikołajki w sobotę, 5 grudnia. Rynek szybko zapełnił się zainteresowanymi wspólnym świętowaniem mieszkańcami. Na scenie pojawili się m. in. zaproszeni przez Lecha Farona, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, artyści z zespołu ?Tacy sami?. Stoiska handlowe i kulinarne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Choinka, szopka, zwierzęta w zagrodzie, ciepło bijące z grillowych palenisk, iluminacje świetlne, Mikołaj i jego liczni naśladowcy w czerwonych czapkach. W takim anturażu i atmosferze świątecznej zabawy szybko upłynęło wszystkim grudniowe popołudnie.

Ogromnym wsparciem dla sołectwa było zaangażowanie wielu przyjaciół i sponsorów. Pomogli także strażacy i radni Gminy Ryczywół. – Bez nich ? zdaniem Magdaleny Swobody, sołtys Ryczywołu – nie byłoby możliwe zorganizowanie tej pięknej i wpisanej już w naszą tradycję imprezy.

Podobne artykuły