Gęsina na Marcina

RYCZYWÓŁ. Tak się już złożyło, że narodowe Święto Niepodległości zbiega się z imieninami Marcina, z którego postacią związana jest ważna dla Wielkopolan legenda, która stała się źródłem tradycji. Wie wszak każdy Wielkopolanin, że: ?Na św. Marcina najlepsza gęsina? lub, że ?Na dzień św. Marcina lepsza gęś niż zwierzyna?. Można też dodać, że ?Gdy Marcinowa gęś po wodzie, to Boże Narodzenie po lodzie?.

Dla upamiętnienia tej dwusetletniej tradycji przyrządzania marcinowej gęsiny pojawiły się na ryczywolskim rynku stoiska z różnorodnymi propozycjami przygotowania smakołyków z tego smacznego mięsa. We współpracy z Lokalną Grupą Działania Kraina Trzech Rzek zaangażowały się w to przedsięwzięcie sołectwa z Zawad i Ryczywołu. Ta kulinarna propozycja bardzo się wszystkim spodobała i z pewnością stanie się częścią tradycji świętowania Narodowego Dnia Niepodległości w Ryczywole. Tu trzeba podkreślić, że szczególnie i mponująco wyglądał stół z gęsiną przygotowany przez sołectwo z Zawad.

Popołudniowe świętowanie miało nieco inny charakter. Dyrektor GOK, Lech Faron, zaprosił mieszkańców na optymistyczny koncert ?W gorącym słońcu Casablanki?. Prócz niego, wiele osób zaangażowało się w przygotowanie tej uroczystości. Wszystkim im serdecznie podziękowała wójt Renata Gembiak-Binkiewicz.

Podobne artykuły