Czipuj albo płać

GMINA OBORNIKI. Przez długie lata podatek za posiadanie psa był w gminie Oborniki zawieszony, teraz wraca i to w całkiem dobrym stylu. Pomysłodawca tego podatku zastosował tu klasyczny kij i marchewkę. Posiadacz psa będzie musiał zapłacić za niego 100 złotych i tyleż samo za każdego następnego, a w przypadku kilku pupilów kwota może zaboleć. To jest kij, jest też i marchewka. Za psa zaczipowanego (lub zachipowanego, bo obie pisownie są poprawne), wystarczy zapłacić podatek w kwocie 30 złotych od ogonka. Można też wcale nie płacić podatku, jeżeli pies będzie wystylizowany, zaczipowany, lub jedno i drugie. Nie będzie podatku za psa pochodzącego ze schroniska Azorek, oraz za szczenięta do 6 tygodnia życia.

Podatek za psa ma być elementem ograniczania zjawiska bezdomności czworonogów, czyli polityki pro zwierzęcej. W swym założeniu jego wysokość zróżnicowana jest po to, by zmobilizować mieszkańców do zarejestrowania psa, zaopatrzenie go w specjalny czip z identyfikatorem czy poddania go sterylizacji.

To, o czym tu piszemy, jest na razie propozycją. Jeżeli rada miejska ją poprze większością głosów, a można założyć, że poprze, to podatek zostanie wprowadzony w życie z mocą od 15 lipca 2016 i będzie płatny do 15 września 2016. Jest zatem sporo czasu na to, by ów podatek sobie umniejszyć.

Podobne artykuły