Rekordowo płytka Warta

GMINA OBORNIKI. Warta wysycha w zastraszającym tempie. W Poznaniu stan wody nie przekraczał w minionym tygodniu 126 centymetrów, w Obornikach bywa miejscami jeszcze płycej. – To najniższy wynik w historii miasta – twierdzą najstarsi oborniczanie.

Jak udało nam się ustalić w Wielkopolskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych, – poprzednio rekordowo niski poziom wody w Warcie w Obornikach i okolicy zanotowano w 1954 roku. Wynosił on wtedy 130 cm. Stan na 13 sierpnia to zaledwie 126 cm, mamy więc do czynienia z nowym rekordem. Jeżeli w najbliższych dniach nadal zabraknie deszczu, stan Warty obniży się jeszcze bardziej. Absolutne minimum wody w rzece to 100 cm, natomiast normalny poziom Warty w Poznaniu waha się pomiędzy 3 a 4 metry. Jeśli nadal będzie tak sucho i ten stan będzie się wciąż utrzymywał niewykluczone, że wojewoda ogłosi stan klęski żywiołowej – poinformował zastępca dyrektora Cezary Siniecki.

Pomimo tak płytkiej rzeki, nadal odbywa się po niej żegluga wycieczkowa. Stateczki zwykle trzydziestokilkuosobowe zabierają na pokład do 25 osób oraz ograniczają zapas wody i paliwa. Wtedy można zaryzykować rejs wycieczkowy. Zupełnym fenomenem był jednak holownik ciągnący płaskodenną barkę, który został dostrzeżony w minionym tygodniu na wysokości obornickiego mostu. To dowód na to, że Warta wciąż żyje.

Podobne artykuły