Aktualia powiatowej służby zdrowia

POWIAT OBORNICKI. Ludzie chorują i czekają na pomoc. Jeżeli muszą czekać nazbyt długo, skarżą się w wydziale spraw obywatelskich starostwa powiatowego. Taka skarga niczego nie zmienia, ale skarżącemu się jest nieco lżej, chociażby na duszy.

Skarg wysłuchuje naczelnik Urszula Bak: trafiają do mnie skargi na wyjątkowo długi okres oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, ale nie tylko, bo skarżą się nam oborniczanie na przyjęcie do szpitala a także do podstawowej opieki zdrowotnej. Trzeba czekać na wizytę u lekarza opieki podstawowej, choć Narodowy Fundusz Zdrowia oczekuje przyjęcia pacjenta w tym samym dniu w którym zgłosił się do przychodni. Gdy panuje na przykład grypa, to czas oczekiwania wydłuża się nawet do kilku dni.

Pani naczelnik posiada listę ze średnim czasem oczekiwania na poradę u lekarza specjalisty. – Do poradni chirurgicznej przyjmuje się w dniu zgłoszenia lub dniu następnym o ile to przypadek pilny, bo gdy stabilny, to tydzień.

W poradniach specjalistycznych na terenie powiatu obornickiego trzeba czekać przeciętnie: Do pracowni komputerowej – w przypadku pilnym do tygodnia, w przypadku stabilnym nawet około trzech miesięcy.

Do pracowni endoskopowej – przypadek pilny do tygodnia, a gdy przypadek stabilny, nawet do kilku miesięcy. Poradnia ortopedyczna – przypadek pilny 2 dni a inny, co najmniej miesiąc. Do poradni endokrynologicznej w przypadku pilnym z zaleceniem lekarza do dwóch tygodni, a bez tego zapisu, co najmniej pół roku.

Do poradni kardiologicznej w przypadku pilnym czekać trzeba miesiąc a gdy stan jest stabilny, to i sześć miesięcy. Do poradni ginekologiczno położniczej w przypadku pilnym panie czekają tydzień a stabilnym ok. miesiąca.

Do poradni urologicznej czas oczekiwania w pilnym przypadku wynosi tydzień mniej pilnym miesiąc. Do poradni zdrowia psychicznego pacjent pilny poczeka dwa tygodnie a stabilny nawet dwa miesiące.

Do diabetologa trzeba czekać tydzień, gdy stan jest pilny, a gdy nie, to dwa miesiące. Do poradni pulmonologicznej oczekiwanie wynosi dwa tygodnie w przypadku pilnym i do miesiąca w przypadku stabilnym. Poradnia okulistyczna, to aż miesiąc oczekiwania w spawach pilnych, a w stabilnych, co najmniej pół roku.

Nie jest też dobrze, gdy chory musi być przyjęty do szpitala. Na oddział zewnętrzny – na zabieg planowy – podkreśla Urszula Bak – trzeba poczekać około dwa miesiące. Na oddział chirurgiczny oczekiwani trwa dwa miesiące, na ginekologiczny – około pięciu miesięcy a na ortopedyczny pół roku. Ta sytuacja nie zmienia się od początku roku.

Jak się zapewne mieszkańcy powiatu obornickiego nieraz już przekonali, czasy oczekiwania na pomoc lekarza, podane są tu w wersji optymistycznej, bo czasem trzeba się nieźle naczekać. Dlatego powiatowa służba zdrowia nastawia się głównie na pacjentów względnie zdrowych i bardzo cierpliwych. Pozostali mogą sobie iść na skargę do wydziału spraw obywatelskich.

Podobne artykuły