Wizyta w Warszawie

ROGOŹNO, WARSZAWA. 18 marca członkowie Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych z powiatu obornickiego udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Pomysł wyjazdu zrodził się podczas andrzejkowego spotkania członków Koła z senatorem Janem Filipem Libickim oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie Anną Woźniak- Szymańską.

To właśnie oni zaprosili gości do Warszawy i w znacznej części sfinansowali koszty tej wycieczki. Po kilkugodzinnej podróży przed gmachem Sejmu przywitał przybyłych senator Libicki i zaprosił do zwiedzania gmachu Parlamentu. Wielu uczestników po raz pierwszy miało okazję odwiedzić Sejm i poczuć atmosferę miejsca, gdzie stanowione są najważniejsze akty prawne. Z sejmowej galerii wycieczkowicze podziwiali salę obrad. Pani przewodnik zaprezentowała uczestnikom najważniejsze obiekty sejmowe, pokazała pamiątki związane z przeszłością Sejmu i wizytami ważnych gości w polskim Parlamencie, między innymi Jana Pawła II. Po długiej podróży i zwiedzaniu pomieszczeń sejmowych przyszedł czas na posiłek w sejmowej restauracji i wspólne zdjęcie z senatorem Libickim.

Z Sejmu wycieczkowicze udali się do Belwederu i Parku Łazienkowskiego. Zwiedzanie Belwederu, oficjalnej siedziby Prezydenta RP przyniósł uczestnikom wiele wrażeń. Mogli na własne oczy podziwiać sale, w których odbywają się ważne uroczystości państwowe jak Sala Pompejańska i Sala Malinowa. Zachwyt uczestników budziły pomieszczenia związane z pracą i życiem Józefa Piłsudskiego oraz pałacowa kaplica. Kiedy pierwsza grupa zwiedzała Belweder, druga udała się na spacer po Łazienkach. Odnowione w pełnym wiosennym słońcu Łazienki robiły szczególne wrażenie. Największym zainteresowaniem cieszyła się historyczna limuzyna Józefa Piłsudskiego z 1935r. eksponowana w specjalne przygotowanej na ten cel szklanej gablocie.

Z Belwederu uczestnicy udali się na ul. Konwiktorską do siedziby Zarządu Głównego PZN na spotkanie z panią [rezes. Członkowie kkoła zapoznali się z pracą zarządu głównego oraz wyspecjalizowanych sekcji działających na rzecz członków PZN. Członkowie przedstawili problemy, z jakimi spotykają się na co dzień i prosili o pomoc w ich rozwiązaniu.

Po wizycie na Konwiktorskiej przyszedł czas na przejazd po Warszawie. Za szyb autokaru uczestnicy mogli zobaczyć najciekawsze miejsca Warszawy. – Niestety, jeden dzień to zbyt krótki czas, by można było zobaczyć najciekawsze miejsca naszej stolicy, zwiedzić liczne muzea i osobliwe zakątki. Trzeba było wracać do domu. z nadzieją, że dla wielu uczestników tej wycieczki nie będzie to ostatnie spotkanie z Warszawą ? powiedział relacjonujący pobyt w stolicy Marek Lemański.

Podobne artykuły