20 lat przygody z malarstwem

OBORNIKI. W holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach można obejrzeć nową wystawę. Swój dorobek malarski z ostatnich 20 lat, czyli od czasu przejścia na emeryturę, prezentuje Zygmunt Kaczmarek .

Pan Zygmunt jako uczeń szkoły podstawowej brał udział w konkursach plastycznych organizowanych w Liceum Pedagogicznym w Rogoźnie. Nie wiedział wtedy, że w murach tej szkoły spędzi później pięć lat. Rysunków uczyła go prof. Albina Wolna, która zaszczepiła w nim zainteresowanie malarstwem. Krótki epizod plastyczny miał też podczas pracy w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach.

Kiedy Eugeniusz Kierstan utworzył pracownię plastyczną, został jego współpracownikiem i uczył plastyki. Potem przez kilkanaście lat uczył także plastyki w kl. I-III w Szkole Podstawowej w Bogdanowie. Im było bliżej do emerytury, tym częściej zastanawiał się co pocznie z wolnym czasem. Wybór padł na malarstwo. Przez rok jeździł na zajęcia do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zgłębiał podstawy malarstwa olejnego. Po przejściu na emeryturę malował obrazy o różnej tematyce, doskonalił inne techniki, takie jak pastele i akwarele.

Podczas wernisażu Zygmunt Kaczmarek dziękował swej żonie za cierpliwość i tolerancję, za niezauważanie w mieszkaniu kątów zastawionych obrazami, ramkami, arkuszami tektury, za niezwracanie uwagi na niezbyt przyjemne zapachy farb olejnych czy terpentyny. Pan Zygmunt jest członkiem Klubu Plastycznego działającego w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej.

Podobne artykuły