Pierwsza narada po wyborach sołeckich i nieco statystyki

GMINA OBORNIKI. Po raz pierwszy w środę, 15 kwietnia w nowo wybranym składzie obradowali sołtysi gminy Oborniki. Była to pierwsza po prawie trzymiesięcznych wyborach narada. Przedstawicieli 43 sołectw przywitał burmistrz Tomasz Szrama, który dokonał podsumowania tegorocznych wyborów składając podziękowania za minioną kadencję oraz pogratulował nowo wybranym sołtysom.

Podczas spotkania omawiano także bieżące sprawy dotyczące sołectw, nie brakowało pytań, problemów ale i kwiatów i wielkiej życzliwości wobec nowych koleżanek i kolegów.

Tu warto przypomnieć, że wybory sołeckie trwały niemal codziennie od 2 lutego aż do 14 kwietnia z uwzględnieniem przerwy świątecznej.

Po zakończeniu wyborów grono sołtysów liczy 17 kobiet i 26 mężczyzn. Ich średnia wieku w kadencji 2015-2019 wynosi 50 lat, co może świadczysz o wyborze osób doświadczonych, ale ciągle jeszcze młodych.

Najmłodszym sołtysem jest liczący dopiero 23 lata Gracjan Barnaś ? Bogdanowo a najmłodszą sołtyską, o ile można takiego słowa użyć, jest licząca sobie 27 lat Dorota Stokłosa z Przeciwnicy. Najstarsi sołtysi są równolatkami, bo Maria Sahan ze Stobnicy i Stanisław Kania z Dąbrówki Leśnej mają po 69 lat.

Tegoroczne wybory sołeckie zakończyły misję jednych a rozpoczęły innych. Miało to miejsce w 15 sołectwach:

W Bąblinku Hieronim Tadeuszyk zastąpił Mirosławę Dzierzkiewicz, w Bogdanowie Gracjan Barnaś zastąpił Andrzeja Majkowskiego, w Kowanówku Karina Stachowiak ? Zielińska zastąpiła Ewę Kaźmierczak, w

Maniewie Krzysztof Frąckowiak zastąpił Marię Garczewską, w Objezierzu Błażej Jastrząbek zastąpił Mieczysławę Polcyn, w Przeciwnicy Dorota Stokłosa zastąpiła Jana Czartoszewskiego, w Sycynie Filip Henschke zastąpił Stefana Człapę, w Uścikowie Paweł Dreger zastąpił Leszka Dąbrowskiego, w Uścikówcu Marlena Pychyńska zastąpiła Marcina Kubiaka, w Wymysłowie Urszula Warguła zastąpiła Piotra Hoffmanna, w Żernikach Adam Kołodziej zastąpił Genowefę Magdziarz w Żukowie Karolina Mróz zastąpiła Małgorzatę Najdek, w Sławienku Julita Pawlaczyk zastąpiła Barbarę Walczak, w Górce Mariola Gilewska zastąpiła Marię Przysiecką a w Wargowie Mirosław Buszkiewicz zastąpił Irenę Magdziarek

Warto pamiętać o tych, którzy swą służbę pełnili najdłużej i tu od lat rekordzistką jest i zapewne będzie Daniela Świerkowska, która była sołtysem Świerkówek przez 52 lata. Pani Irena Magdziarek sołtysowała 16 lat (od 17.12.1998 roku), Mirosława Dzierzkiewicz 12 lat (od 11.12.2002 r.), Barbara Walczak 12 lat (od 9.12.2002 r.), podobnie Stefan Człapa, który był sołtysem od 3.12.2002 r.

Wciąż sołtysami są: Hipolit Kowalski 30 lat (od 1984 roku), Marian Krzysztofczyk 26 lat (od 1988 roku) oraz Krystyna Ruks 23 lata (od 1991 roku).

Na koniec wypada wszystkim sołtysom życzyć wiele sukcesów i tyleż samo dowodów uznania ze strony wyborców.

Podobne artykuły