Olej silnikowy zanieczyścił wodę

RYCZYWÓŁ. Rankiem w poniedziałek 13 kwietnia woda w rowie melioracyjnym zabarwiła się na czarno. Nieznana osoba wlała do wody przepracowany olej silnikowy. Rów odprowadzał wodę deszczową z Ryczywołu do rzeki Flinty.

Na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy z Obornik, Ryczywołu i specjalna jednostka do zwalczania zagrożeń chemicznych z Krzesin. Ta ostatnia miała do przebycia kilkadziesiąt kilometrów. Aż do jej przyjazdu oborniczanie i ryczowalanie nie stali z założonymi rękoma ? na zanieczyszczonym odcinku ustawili zapory ze snopków słomy i worków. Zbudowali również zaporę na ujściu rowu do rzeki Flinty.

Strażacy z Krzesin najpierw pobrali próbki substancji. Po krótkim badaniu stwierdzili, że jest to olej silnikowy. Następnie przepompowali niebezpieczną dla środowiska substancję do specjalnie przygotowanych zbiorników. Uzbierało się jej cztery metry sześcienne. Zanieczyszczone fragmenty rowu zostały wyczyszczone przy pomocy chemicznego neutralizatora.

Na miejsce zdarzenia przyjechał również przedstawiciel wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska z Piły, który również pobrał próbki substancji. Strażakom za ich pracę podziękowała wójt Ryczywołu Renata Gimbiak-Binkiewicz.

Podobne artykuły