Mandaty za odblaski

POWIAT OBORNICKI. Policja przypomina, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Policja zapowiada, że będzie już za brak odblasków nakładać mandaty.

Należy zwrócić uwagę jak ważne są elementy odblaskowe. Taki z pozoru niewielki gadżet, jak opaska, breloczek będzie widoczny dla kierowców na nieoświetlonej drodze z odległości co najmniej 120 metrów. Daje to prowadzącemu  auto możliwość‡ manewru, zwolnienia, zahamowania samochodu – a to może uratować  czyjeś  życie. Opaski i różnego rodzaju odblaski  są dostępne  prawie na każdej stacji benzynowej, w wielu sklepach motoryzacyjnych, dlatego warto nabyć taki element odblaskowy, by być lepiej widocznym.
Na pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nałożono obowiązek używania elementów odblaskowych. Elementy te muszą być wyeksponowane w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że pieszy będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w szczególności do pieszych i rowerzystów, że noszenie elementów odblaskowych może niejednokrotnie uratować życie i uchronić przed często tragicznymi w skutkach wypadkami.  

Podobne artykuły