LGD w Brukseli

BRUKSELA, OBORNIKI. Już po raz piąty kilkaset osób uczestniczyło w obchodach Dnia św. Marcina w Brukseli. Ogromnym wyróżnieniem dla Lokalnej Grupy Działania z Obornik było zaproszenie Krainy Trzech Rzek do udziału w tym  wydarzeniu. 

Goście mieli okazję poznać lokalne dziedzictwo kulinarne – chleb z Agroturystyki “Sycyn pod lipą”, przetwory z owoców, warzyw i grzybów z Przetwórni Moniki Kurzawy – Gryszczeni, pierogi, barszcz, pasztety i wędliny z Gościńca Gryszczeniówka, soki tłoczone z Domu państwa Rembowskich, wędliny z rodzinnej firmy państwa Cyrulik z Uścikowa, twaróg wędzony z Agroturystyki Lucyny i Romana Białachowskich oraz ogórki z Kwaszarni państwa Kubickich z Obornik. 
Na suto zastawionym stole nie zabrakło pysznych jabłek z sadu państwa Baków z Pacholewa. Duże zainteresowanie wzbudziły również rzeźby pana Mieczysława Koguta oraz koszyki plecione przez Aktywne Kobiety z Ludom. Wszystkie te specjały i wyroby prezentowały z oczywistym wdziękiem Renata Gembiak-Binkiewicz z Małgorzatą Najdek. Dzień Świętego Marcina jest największą imprezą promocyjną Wielkopolski w Brukseli i dobrze, że była tam również obecna Ziemia Obornicka. 

Podobne artykuły