Poradnik wyborczy, czyli wróżenie z list

GMINA OBORNIKI. Zamknięcie oficjalnej listy kandydatów do rady miejskiej Obornik skłoniło naszą redakcję do próby wytypowania potencjalnego zwycięzcy w poszczególnych okręgach wyborczych. Stoi za nami doświadczenie sięgające początków demokratycznego samorządu oraz znajomość większej części kandydatów. Zadanie, którego się podjęliśmy, należy traktować bardzo nieoficjalnie, choć może być ono pewnego rodzaju podpórką dla niezdecydowanych wyborców, bowiem trzymamy się tu ściśle faktów. 

Nie przyjmując żadnej odpowiedzialności za trafność naszych typów wyjaśniamy, że dla uproszczenia, komitety wyborcze nazwaliśmy: KTSz – komitet wyborczy Tomasza Szramy, SLD – komitet „Lewica Razem” , PiS „Oborniki dla każdego”, SiG – komitet Stowarzyszonych i Gospodarnych, BiS – komitet „Bezpieczeństwo i Sport”, NW – komitet sołtysów „Nasza Wieś”. Są też komitety jednoosobowe.
Już teraz przepraszamy tych ocenianych, którzy mogliby się poczuć urażeni, bo nie taki jest nasz cel, a wszelkie oceny są jedynie sumą własnych spostrzeżeń, wieloletnich doświadczeń oraz zebranych opinii. 
Oborniki, ulice: Armii Poznań, Cicha, Gniedzińskiego, Gołaszyńska, Graniczna, Jackowskiego, Jesienna, Marcinkowskiego, Komunalna, Krańcowa, Wawrzyniaka, Łąkowa, Mostowa, Nowa, Objezierska, Okrężna, Piaskowa, Pogodna, Poprzeczna, Słoneczna, Sowiaka, Sportowa, Wiosenna.
KTSz reprezentuje Eugeniusz Nowak, SLD Krzysztof Mikołajczak PiS Krzysztof Piotrowski a SiG – Maciej Smektała. 
Programy wyborcze kandydatów są zbieżne a oni sami niejednokrotnie obiecują wyborcom to, co i tak powstanie nawet bez ich udziału. Trudno więc orzec, który z nich zyska największe poparcie, bowiem żaden z kandydatów nie ma znaczącej przewagi i wiele będzie zależeć od ich zaangażowania w kampanię wyborczą oraz pewnej oryginalności.
 
Oborniki, ulice: 11 Listopada 3 Maja, Leśniaka, Kopernika, Kowalska, Lipowa, Łukowska, Mickiewicza, Młyńska i Powstańców Wielkopolskich.
KTSz wystawił Andrzeja Gintrowicza, SiG – Roberta Twarogala a z BiS Adrian Szymota.
Tu Andrzej Gintrowicz wysuwa się na prowadzenie za sprawą swej popularności i niewątpliwych zasług w promowaniu Obornik. Mniej znani konkurenci muszą znaleźć sposób na zachęcenie do głosowania na ich nazwiska o ile chcą liczyć się w tych wyborach.
 
Oborniki, ulice: Armii Poznań, Czarnkowska, Kościelna, Krótka, Szymańskiego, Piłsudskiego, Nadbrzeżna, Ogrodowa, Przesmyk, Rynek, Sądowa, Spacerowa, Starorzeczna, Szamotulska, Szkolna, Średnia, Wąska, Wjazdowa, Wymysłowska, Zacisze, Zamkowa.
Kandydatami są: KTSz Henryk Brodniewicz, PiS Michał Siekierski, SiG Ma-gdalena Liberska i BiS – Marek Stawicki. 
Ten pierwszy tu dominuje wyróżniając się doświadczeniem samorządowym. Henryk Brodniewicz był 12 lat temu członkiem zarządu gminy Oborniki i radnym aż dwóch kadencji. Przyczynił się do otwarcia w mieście pływalni, jest także współtwórcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
 
Oborniki, ulice: 11 Listopada, Cme-ntarna, Garażowa, Kopernika, Młyńska. 
KTSz reprezentuje Paweł Drewicz, SLD Hubert Kuklewski, PiS Katarzyna Kaczmarek Kellner a SiG Krzysztof Bączyk. 
Obecny przewodniczący rady miejskiej, radny czterech kadencji z ogromnym doświadczeniem, sprawdzony i bardzo aktywny samorządowiec Paweł Drewicz zdecydowanie góruje nad konkurencją. Jego wiedza i zaangażowanie w sprawy wyborców zapewne zwyciężą nad „ofertami” pozostałych kandydatów.
 
Oborniki, ulice: 11 Listopada, Stefanowicza, Jagiellońska, Kasztanowa, Łazienkowa, Łopatyńskiego, Dobrzyckiego, Piłsudskiego, Młyńska, Szpitalna, Żwirki i Wigury.
KTSz reprezentuje Marek Kulupa, SLD Władysław Haraj, PiS Honorata Piotrowska SiG nie wystawił kandydata a Milena Peda staruje z BiS. 
Wiele wskazują na to, że w tym okręgu wyborczym Marek Kulupa powalczy o poparcie z Władysławem Harajem przeciwstawiając swoje dokonania w radzie nadzorczej Obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej doświadczeniu samorządowemu i wyrobionemu nazwisku Władysława Haraja.
 
Oborniki, ulice: Betoniarska, Boczna, Chopina, Kołłątaja, Kowanowska, Kwiatowa, Moniuszki, Owocowa, Paderewskiego, Polna, Przemysłowa, Różana, Rzemieślnicza, Spokojna, Staszica, Towarowa, Wedelickiego.
KTSz wystawił Jarosława Paulusa, SLD Walerię Liczak, PiS Tomasza Kamińskiego, SiG Damiana Bukowskiego. 
W tym okręgu wynik wyborów może okazać się trudny do przewidzenia. Wyłączając Tomasza Kamińskiego wszyscy kandydaci mają doświadczenie samorządowe.. O ile pani Waleria może liczyć głównie na głosy coraz mniej licznej w Obornikach lewicy i to tej nieco bardziej „betonowej”, panowie Jarosław i Damian pomimo odmienności swych charakterów sięgną po głosy reszty wyborców. Wskazanie na Damiana Bukowskiego jest poparte jego doświadczeniem w radzie miejskiej, ogromną wiedzą zawodową dotyczącą wszelkich nieruchomości oraz nieustępliwość w dążeniu do celu. Plusem Jarosława Paulusa może być pamięć wyborców o zapobieżeniu przez niego powstania na tym terenie wytwórni mas asfaltowych.
 
Oborniki: ulice: Abrahama, Altera, Andersa, Berlinga, Bołtucia, Brzozowa, Chłopska, Czarnkowska, Generała Dąbrowskiego, Jaegera, Jaworowa, Kubiaka, Kalinowa, Kleeberga, Kościuszki, Kutrzeby, Mączka, Nad Wełną, Półwiejska, Pułaskiego, Roweckiego, Rudki, Sikorskiego, Taczaka, Topolowa, Wierzbowa.
Kandydatką KTSz jest Beata Matelska a PiSu – Piotr Protasewicz. Inne organizacje nie wystawiły tu swoich kandydatów, przez co pani Beata już może odbierać gratulacje. Góruje nad panem Piotrem szerokim doświadczeniem samorządowym. Piotr Protasewicz może liczyć na poparcie niechętnej wszelkim wyborom młodzieży oraz osób o poglądach patriotyczno konserwatywnych, a Beata Matelska znacznie większej reszty wyborców, co łatwo będzie przekuć w wyborczy sukces.
 
Oborniki, Akacjowa, Bielawska, Bora-Komorowskiego, Bukowa, Cisowa, Dębowa, Grabowa, Daszyńskiego, Jesionowa, Klonowa, Okulicłdego, Leszczynowa, Waryńskiego, Olchowa, Dmowskiego, Mikołajczyka, Wiązowa, Witosa, Korfantego, sołectwo Dąbrówka Leśna (wsie: Dąbrówka Leśna, Bębnikąt, Mycin).
KTSz reprezentuje Artur Wróblewski, SLD Zenon Talar, SiG Henryka Łuczkowiak a z własnego komitetu startuje Mateusz Daszkiewicz.
Wskazanie zwycięzcy nie jest tu łatwe, bo choć Zenon Talar ma doświadczenie samorządowe, to dał się już poznać jako kandydat niezbyt energicznie zabiegający o głosy wyborców, co nie jeden raz przekreśliło jego zwycięstwo. Znacznie większą energią może wykazać się Mateusz Daszkiewicz, który wiele postawił na jedną kartę. Powalczy też Artur Wróblewski, który zasiadając w zarządzie klubu karate wie niejedno o walce. Razem z panem Mateuszem sporo wie też o pływaniu, a poparcia szukać może u społeczności zbliżonej do szkoły nr trzy.
 
Oborniki: ulice: 15 Sierpnia, 1 Maja, 25 Stycznia, Armii Krajowej, Droga Leśna, Mikołajczaka, Kręta, Dąbrowskiej, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Rodziewiczówny, Skłodowskiej-Curie, Nałkowskiej.
W tym okręgu kandydatami są KTSz Jarosław Nosal, SLD Bernard Lis, PiS Wiesław Bartkowiak. Jarosław Nosal jest doświadczonym radnym, choć mało aktywnym i niezbyt kreatywnym. Ma jednak sposób na pozyskiwaniu głosów poprzez osobiste odwiedzanie wyborców z prośbą o poparcie. Zasada, iż każdy uścisk dłoni to jeden głos w wyborach, w jego przypadku sprawdza się znakomicie. 
 
Oborniki, ulice: Armii Krajowej, Czarnkowska, Droga Leśna, Łazarewicza, Nad Wartą, Obrzycka, Szeregów Szeregów, Tartaczna i Wodna. KTSz reprezentuje Waldemar Cyranek, PiS Paweł Łokaj a SiG Stanisław Boch. 
Można bez większego ryzyka założyć, że walka o głosy rozegra się pomiędzy Stanisław Bochem i Waldemarem Cyrankiem. Ten ostatni od lat startuje w wyborach samorządowych i dwa razy wygrywał. Może liczyć na głosy wyborców o poglądach prawicowych jak i centrowych. Jako współorganizator Plebiscytu Sportowego Ziemi Obornickiej może zebrać głosy osób z kręgów sportowych oraz od dawnych uczniów. 
 
Oborniki, ulice: Armii Krajowej od 6 do 14 i 16, Szarych Szeregów od 3 do końca.
Z KTSz staruje Marek Lemański mając za przeciwników Ryszarda Ratajskiego z SLD oraz Eugeniusza Gacka z listy SiG. 
Tu zwycięzcą będzie bez wątpienia Marek Lemański, radny z dużym doświadczeniem, bardzo czynny i popierany przez szeroko pojęte środowisko osób niepełnosprawnych. Lista jego inicjatyw jest długa a skuteczność w działaniu ogromna. 
 
Oborniki, ulice: Antoniego Kruszki, Droga Leśna nry nieparzyste od 33 do końca oraz nry parzyste od 60 do końca, Harcmistrza. Jana Miękusa, Obrzycka od 115 do końca, Wybudowanie, sołectwo Słonawy.
Ariel Mańczak z KTSz zmierzy się z Michałem Zielińskim reprezentującym PiS.
Można zaryzykować, że szanse obu panów są równe a pojedynek może okazać się bardzo ciekawy. Po stronie Ariela Mańczaka trzeba na szalę postawić czteroletnie doświadczenie radnego i silne poparcie środowiska Wiary Lecha. Pan Michał nie na doświadczenia samorządowego, ale cieszy się szerokim poparciem kręgów wyborców związanych z PiSem oraz dawnym OKS – em. 
 
Sołectwa: Chrustowo, Niemieczkowo, Sławienko, Uścikowo, Uścikówiec i Wymysłowo.
KTSz reprezentuje Paweł Dreger, PiS Leszek Dąbrowski a Lucyna Chudzicka startuje z własnego komitetu. Tu zdecydowanym faworytem wydaje się być Paweł Dreger, radny nadzwyczaj aktywny i skuteczny w realizowaniu powierzonych mu przez wyborców zadań i rozwiązywaniu wszelkich problemów. Pan Leszek startował już do rady miejskiej bez większych rezultatów i podobnie być może i w tym rozdaniu. Pani Lucyna jest energicznym i pracowitym sołtysem Chrustowa. Jednak ta wieś jest mniejsza od Uścikowa, co zmniejsza jej szanse. 
 
Sołectwa: Bąblin (wsie: Bąblin, Marylówka), Bablinek (wsie: Bąblinek, Wypalanki), Bąbliniec (wsie: Babliniec, Lipka), Kiszewko, Kiszewo, Nowołoskoniec, Podlesie i Stobnica.
KTSz reprezentuje Kazimierz Adamek, PiS Wojciech Werner, SiG Renata Małyszek z Naszej Wsi wystartuje Grzegorz Stachowiak. 
Na czele tej czwórki kandydatów najbardziej wyrazista jest bez wątpienia Renata Małyszek. Ma ośmioletnie doświadczenie samorządowe. W tym czasie okazała się być radną bardzo aktywną i skuteczną. Lista załatwionych przez nią spraw jest imponująca. Pomimo zasiadania w opozycji zawsze potrafiła współpracować z rządzącymi. Warto też zauważyć jej ogromną pracę na rzecz seniorów i dzieci. Kontrkandydatem pani Renaty będzie pan Kazimierz, który także był radnym, niestety mało widocznym. Nie zasłynął żadnym istotnym działaniem. Więcej pamięta się go raczej z jazdy służbowym pojazdem po spożyciu i tego rodzaju zajść, które jego szans w wyborach raczej nie podniosą. 
 
Sołectwa: Osowo (wsie: Osowo Nowe, Osowo Stare), Popowo, Popówko, Przeciwnica (wsie: Przeciwnica, Dolega, Ruks-Młyn), Sycyn, Urbanie (wsie: Urbanie, Zagaj), Wychowaniec, Żukowo (wsie: Żukowo, Nowakowo). 
KTSz reprezentuje tu Zygmunt Klupczyński, PiS Stefan Człapa a SiG Magdalena Nowak. 
Faworytem jest ten pierwszy, który był już radnym i to jednym z tych czynnych. Pan Zygmunt jest postacią bardzo wyrazistą a jako sołtys został już zweryfikowany przez swoje środowisko, więc ma ogromne szanse na wygraną. Sołtysem jest także pan Stefan, ale biorąc już udział w wyborach do rady sukcesu nie odniósł, a nie stało się nic takiego, co miałoby ten stan rzeczy zmienić.
 
Sołectwo Kowanówko. Tu KTSz reprezentuje Ewa Kaźmierczak, SLD Adam Wiliński a SiG Zenon Nogalski. 
Pani Ewa wygrała dwukrotnie wybory sołeckie a ostatnie jednogłośnie. Zapewne wygra też wybory samorządowe, gdyż dowiodła i to niejednokrotnie, swą placowość i skuteczność w działaniu. Udział w wyborach pana Adama jest niespodzianką, bo decyzją sądu sprząta wieś. Karalności eliminuje każdego kandydata na listach wyborczych, choć  czy tak jest w tym przypadku, trzeba poczekać jeszcze na decyzję Komisji Wyborczej z Piły.
 
Sołectwo Rożnowo (wsie: Rożnowo, Marszewiec). Ten okręg reprezentuje z KTSz Kinga Rakowska z SLD Przemysław Gronostaj, z PiS Wojciech Kramer a z SiG Anna Rydzewska i tej ostatniej już można gratulować zwycięstwa. 
Choć przez ostatnią kadencję „przesiedziała” w opozycji skupiając się na krytyce obecnego burmistrza, to jej doświadczeniem samorządowym i aktywnością można by obdzielić resztę gminy. Jej niekwestionowana uczciwość wygra też zapewne w starciu z panem Gronostajem. 
 
Sołectwa: Gołaszyn (wsie: Gołaszyn, Antonin), Kowanowo, Łukowo, Pacholewo, Żerniki. 
KTSz wystawił Aleksandrę Łukaszyk, SLD Adama Stańko, PiS Ewelinę Małecką, SiG Arkadiusza Drozdowskiego, NW Bożenę Kubiatowicz, a z własnego komitetu wystartuje Mateusz Magdziarz.
Tu trudno wskazać zdecydowanego zwycięzcę, znacznie łatwiej wskazać na przegraną pannę Małecką, której trudno było skompletować nawet listę poparcia. Silnymi kandydatkami są obie panie sołtys. Będzie to jednak starcie bratobójcze, bo obie kandydatki mają silne poparcie swych wsi. Pani Bożena startując swego czasu z list SiG nie uzyskała znaczącego poparcia co zwiększa szanse pani Aleksandry, reprezentującej wieś większą niż Pacholewo. Pan Adam startował też już w wyborach i też bez powodzenia. Trudno będzie więc znaleźć wyborcom jakiś rozsądny powód, aby miał teraz zwyciężyć, choć nic tak do końca nie jest pewne. Czarnym koniem tego okręgu może okazać się Mateusz Magdziarz. Ma ogromną energię, doskonałe wykształcenie i młodzieńczą chęć do działania oraz poparcie znacznej części Żernik. 
 
Sołectwa: Bogdanowo, Kowalewko i Ocieszyn. KTSz reprezentuje Błażej Pacholski, PiS Gracjan Banaś, a SiG Andrzej Majkowski. 
Pojedynek pomiędzy Pacholskim i Majkowskim będzie bez wątpienia bardzo interesującym doświadczeniem. Pacholskiego popiera mniejszy od Bogdanowa Ocieszyn i znaczna część młodzieży. Jednak młodzi najczęściej nie głosują, co może panu Błażejowi uszczuplić elektoratu. Andrzej Majkowski ma poparcie całej znaczącej reszty wyborców. Jego doświadczenie i skuteczność radnego zna całe Bogdanowo a lista załatwionych przezeń spraw należy do najdłuższych w gminie. Ponadto potrafi być koncyliacyjny dowodząc tym, że nie polityka, lecz jego wieś są zawsze najważniejsze. Ten potencjalny remis ma więc wyraźne wskazanie na Andrzeja Majkowskiego.
 
Sołectwo: Gołębowo, Maniewo, Nieczajna (wsie Nieczajna, Sepno, Świerkówki i Wagowo)
KTSz wystawił Marię Galczewską, SLD nie znalazł kandydata, PiS reprezentuje Andrzej Walkowski, SiG Irena Magdziarek a NW Marek Tecław. 
W tym okręgu można bez ryzyka postawić na Irenę Magdziarek. Doświadczona radna, skuteczna w działaniu, pracowita autorka wielu inicjatyw z dużym prawdopodobieństwem poradzi sobie z mniej znanymi sołtysami i byłym radnym, który nie tylko przegrał ostatnie wybory, ale i stołek sołtysa.
 
Sołectwo: Górka, Lulin, Objezierze i Ślepuchowo. 
KTSz reprezentuje Edyta Mikołajczak, SLD Aleksandra Łobermajer, PiS Marek Konieczny, SiG Michał Kubiak a NW Agnieszka Mucha. 
Ta ostatnia dała się poznać z wielu inicjatyw, społecznikostwa i sporej skuteczności. Ponad politykę stawia działanie na rzecz wyborców. Ma poparcie znacznej części Lulina i lokalnego środowiska sportowego. Jednak startuje ze wsi mniejszej niż Objezierze razem ze Ślepuchowem, co nie pozostaje bez znaczenia. Pani Edyta, to lokalna patriotka i pedagog. To może okazać się niemiłe dla wyborców, którzy chętnie uszczupliliby listę nauczycieli z samorządach, odsyłając ich na powrót do szkół. 

Podobne artykuły