Po stu latach

GARBATKA. Świetlica wiejska po stu latach została wreszcie odremontowana i oddana do użytku.

Sołtys Krzysztof Nikodem przed czterema latami, obiecał mieszkańcom: uczepię się burmistrza jak psiego ogona. Jak powiedział, tak zrobił i między innymi dzięki jego determinacji budynek udało się wyremontować. Burmistrz Bogusław Janus musiał dwoić się i troić, żeby załatwić pieniądze.
W minioną sobotę mieszkańcy Garbatki świętowali sukces. Uroczyste otwarcie poprzedziło poświęcenie, na skrzyżowaniu przy wjeździe do wsi, wyremontowanego Krzyża. Pieniądze uzbierali mieszkańcy, którzy chętnie otwierali portfele na szczytny cel. Przy Krzyżu postawiono również nową kapliczkę. Ksiądz kanonik Eugeniusz Śliwa zapowiedział, że nabożeństwa we wsi będzie odprawiał w tym miejscu. 
Symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się przed świetlicą. Zaproszeni goście mogli zostawić samochody na nowym parkingu. Była to miła odmiana. Wcześniej blokowano przejazd jedną stroną drogi. Burmistrz Janus z dumę prezentował nową świetlicę, przy okazji wspominając o tym, co udało się zrobić. Położono nowy dach i wypolerowano ściany na zewnątrz. Nie tylko ściany i podłoga lśniły nowością, ale również okna, które zamieniono z drewnianych na plastikowe. Największą zmiany zaszły w zniszczonych pomieszczeniach, które wcześniej służyły jako składziki. Teraz mieszczą się w nich kuchnia i pokój dla dzieci. W starym budynku wreszcie wstawiono toalety. – Jestem dumny, że mogę otworzyć już trzecią z sześciu nowych świetlic. Remont całego obiektu kosztował ponad 200 tys. zł. Oby służył dobrze nie tylko teraz, ale przez wiele następnych pokoleń – mówił Janus. Nowy budynek zrobił również wrażenie na Śliwie, który żartem mówił podczas ceremonii otwarcia: sołtys taką piękną świetlice zrobił. Następna będzie kaplica. 
W okresie międzywojennym i  podczas okupacji budynek dzisiejszej świetlicy służył jako szkoła, głównie dla dzieci pochodzenia niemieckiego. Po wojnie przekształcono go w świetlicę. O długiej historii budynku świadczy poświęcony i przybity na jednej ze ścian Krzyż, który znaleziono na strychu. Na jego odwrocie widnieje data 1919 r.
 

Podobne artykuły