Ruukki się rozbudowuje

OBORNIKI. Gdy Szwedzki SSAB i fińskie Ruukki zapowiedziały połączenie obu kolosów, oborniccy pracownicy tej ostatniej firmy poczuli niepokój o swój byt. Tymczasem Ruukki nie tylko pozostaje nie zagrożone, ale znacznie silniejsze. 

Nowy koncern będzie miał zakłady o łącznej zdolności produkcyjnej 8,8 mln ton, a wynikające z połączenia synergie kosztowe zostały wyliczone na 150 mln EUR. W nowej spółce obecni akcjonariusze SSAB obejmą 58 proc. akcji spółki i 75 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, natomiast Ruukki obejmie odpowiednio 42 proc. akcji i 25 proc. głosów. 
Nowy koncern będzie miał zakłady w wielu krajach, w których (licząc stan na rok 2012) pracuje już 17,5 tys. osób. Jedną z synergii ma być optymalizacja zatrudnienia, która oznacza zmniejszenie załogi o 5 proc. 
To jednak nie dotyczy zakładu w Obornikach. Ten ma się znakomicie i będzie się nadal rozwijał. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, obornickie Ruukki chce zainwestować w swój rozwój nawet 20 mln złotych. Już podpisano kontrakt na utwardzenie kostką betonową placów składowych za kwotę 3 mln złotych a wykonawcą będzie znana firma z Kiszewa „Budro” Kazimierza Stachowiaka. 
Wobec tych faktów zatrudnienie w zakładzie, zwłaszcza w sferze produkcyjnej będzie stabilne i nie ma powodów do niepokoju.

Podobne artykuły