Otwarcie targowiska

ROGOŹNO. W piątek otwarto nowe targowisko – obłożone kostką pozbrukową, ogrodzone,  zadaszone, z wodą i kanalizacją, budynkiem gospodarczym oraz parkingiem. Na wielkie otwarcie przybyły setki rogoźnian, wśród nich między innymi burmistrz Bogusław Janus, ks. kanonik Eugeniusz Śliwa, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska i radny Zdzisław Hinz. Ten ostatni był wielkim zwolennikiem budowy targowiska i jeszcze jako przewodniczący rady miejskiej robił wiele, by projekt został zrealizowany. Targowisko kosztował 2 mln 200 tys. zł. Udało się pozyskać ze środków unijnych 1 mln zł, resztę dołożono z budżetu gminy. 

Ks. Śliwa pobłogosławił nową infrastrukturę oraz odniósł się do pewnej kontrowersyjnej, jego zdaniem, sprawy. Radni na wrześniowej sesji postanowili udostępnić targowisko w niedziele. Ks. Kanonik przypomniał, że niedziela jest dniem poświęconym przede wszystkim Bogu a nie zakupom. Symboliczną wstęgę przeciął burmistrz Janus.
Już od rana kupcy rozstawiali kramy a wszystkie miejsca handlowe były zajęte. Ponad stu handlowców kusiło rogoźnian swoimi produktami a blisko pięćdziesięciu nie zmieściło się tego dnia na placu. Na zakupy nie przyszli jedynie rogoźnianie, klienci zjechali się również z okolicznych wsi i sąsiednich gmin. Na małe zakupy skusił się między innymi wójt Ryczywołu Jerzy Gacek. Oprócz niego wśród straganów można było zauważyć poznaniaków, oborniczan a nawet mieszkańców Murowanej Gośliny. 
– Od średniowiecza w mieście nie było targowiska z prawdziwego zdarzenia. Cieszę się, że za mojej kadencji mogliśmy zbudować obiekt, który nie tylko teraz służy rogoźnianom, ale mam nadzieję, będzie służył również następnym pokoleniom. Podchodzili do mnie mieszkańcy mówiąc: “nie wierzyliśmy, że doczekamy prawdziwego targowiska”. Właśnie dla tych, ale również dla całej społeczności gminy budowaliśmy miejsce, z którego możemy być wszyscy dumni – powiedział Bogusław Janus. Z zazdrością na Rogoźno patrzą mieszkańcy bogatszych Obornik, którzy może też kiedyś doczekają się wygodnego i nowoczesnego targowiska.

Podobne artykuły