Małgorzata Najdek i Karol Kowalski – starostowie dożynek

GMINA OBORNIKI. Relacjonując XVI Dożynki Wojewódzko-rchidiecezjalne obiecaliśmy przedstawić tegorocznych starostów. Byli nimi – Małgorzata Najdek z Żukowa oraz Karol Kowalski z Wymysłowa. 

Pan Karol wraz z żoną Anną gospodarują na 60 hektarach, gdzie uprawiają kukurydzę, lucernę, zboża oraz trawy. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. W gospodarstwie utrzymywane jest 80 krów dojnych i 50 sztuk młodzieży żeńskiej. Aktualna wydajność mleczna wynosi ponad 10 tysięcy litrów od sztuki rocznie, co stawia hodowcę w rzędzie najlepszych.
Karol Kowalski prowadzi gospodarstwo rodzinne. W pracy pomagają mu rodzice i żona. Mają dwie udane córki.
Tegoroczny starosta dożynek w roku 2007 zajął I miejsce w konkursie organizowanym przez KRUS w kategorii „bezpieczne gospodarstwo”. Rok później otrzymał wyróżnienie od starosty obornickiego za „dobre wyniki w gronie producentów hodowców bydła i producentów mleka”. W roku 2013 w konkursie organizowanym przez czasopismo „Bydło” zajął II miejsce w kategorii „hodowca bydła mlecznego”. Karol Kowalski stara się dalej rozwijać gospodarstwo poprzez zakup nowych maszyn i urządzeń, które usprawniają pracę i polepszają wydajność. Pracuje od rana do wieczora i nie narzeka. Twierdzi, że – najważniejsze jest aby lubić co się robi. Warto przypomnieć, że w latach 90-tych podczas dożynek wojewódzkich starościną dożynek była mama pana Karola. 
Tegoroczną starościną była Małgorzata Najdek z Żukowa, która wraz z mężem Arkadiuszem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha. Uprawiają tam rzepak, pszenicę oraz paszowe odmiany zbóż. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu otwartym. Roczna produkcja tuczników wynosi ok. 3000 szt. Prosięta państwo Najdek sprowadzają z Belgii, bowiem nie brakuje w Polsce producentów, mogących zapewnić im jednorazowo 600 do 700 prosiąt z jednej hodowli. W gospodarstwie efektywnie wykorzystano fundusze unijne, dzięki którym zostały zakupione ciągniki rolnicze i maszyny do produkcji roślinnej. Pan Arkadiusz jest członkiem dwóch grup producenckich, skupiających producentów zbóż i trzody chlewnej. Członkostwo w grupach producentów rolnych pozwala na obniżenie kosztów produkcji i uzyskanie lepszych warunków sprzedaży towarów wytwarzanych w gospodarstwie.
Pani Małgorzata jest osobą wyjątkowo aktywną. Jest sołtysem Żukowa, wiceprezesem Lokalnej Grupy Działania Kraina Trzech Rzek oraz prezesem Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej „PROFIT” i Spółdzielni Producentów Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „PLON”. Pasjami lubi czytać, kolekcjonuje koguciki, sama prowadzi potężny ciągnik, wygrała dwa lata temu powiatowy konkurs ortograficzny i często udziela się społecznie. Państwo Najdek mają dwóch wspaniałych synów: 7-letniego Nikodema i 6-letniego Dominika.
Oboje starostów udało nam się odwiedzić w ich gospodarstwach a skrót tej wizyty można obejrzeć w okienku TV na stronie www.oborniki.com.pl

Podobne artykuły