Gronalia z obornicką orkiestrą

GRODZISK, OBORNIKI. W niedzielę, 17 sierpnia Obornicka Orkiestra Dęta uczestniczyła w VII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Orkiestr Dętych w Grodzisku Wielkopolskim. Festiwal, którego organizatorem było Centrum Kultury Rondo w Grodzisku odbywał się w kilku miejscach w Polsce: w Poznaniu, Wągrowcu i Grodzisku, a uczestniczyło w nim wiele podmiotów artystycznych, w tym Orkiestra Dęta z Norwegii, Weterani Grodziscy – czyli pierwsi dęciacy Grodziskiej Orkiestry Dętej i muzycy oborniccy.

Finałowy, niedzielny dzień festiwalu rozpoczął się przemarszem ulicami Grodziska. Muzycy, goście i widownia w takt marszy granych na instrumentach dętych przemierzyli kamienne uliczki Grodziska, by dotrzeć do sceny przygotowanej w Parku Miejskim. Tam swój program jako pierwsza prezentowała Obornicka Orkiestra Dęta z zespołem Tamburmajorek. Popisy obornickich muzyków i dyrygenta Krzysztofa Warguły spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności, a prawdziwe szaleństwo miało miejsce podczas prezentowania obornickiej wersji „My Słowianie”, przy wokalu Agaty Niedzielskiej.
Prawdziwą furorę podczas występów zrobili także Grodziscy Weterani. To grupa muzyków, którzy byli pierwszymi uczniami mistrza Stanisława Słowińskiego. Okazją dla nich do spotkania był jubileusz 35 – lecia Grodziskiej Orkiestry Dętej. Wspomnienia ożywiły chęć wspólnego muzykowania, która doprowadziła do powstania formacji Orkiestra Grodziskich Weteranów. Nie mniejszą atrakcją okazała się być grupa Tamburmajorek. Panie przygotowały choreografię do kilku utworów zbierając największe brawa i okrzyki radości.
Na koniec odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieżowej wersji orkiestry z Grodziska. 
Zanim obornicka orkiestra dotarła do domu, burmistrz Tomasz Szrama otrzymał od burmistrza Grodziska gratulacje znakomitej orkiestry. 
Obornicka Orkiestra Dęta obecnie liczy około 70 członków, w większości dzieci i młodzieży. Skupia zarówno początkujących muzyków amatorów, jak i profesjonalistów sztuki muzyki, których łączy prawdziwa pasja, zaangażowanie i współpraca. Swój wolny czas poświęcają na żmudną naukę czytania nut, choreografii, czy gry na instrumentach. Każdy występ to prawdziwa satysfakcja zarówno dla muzyków, jak i dziewcząt grupy Tamburmajorek, a słowa mistrza nad mistrzami, dyrygenta Stanisława Słowińskiego, który gratulował im wysokiego poziomu artystycznego są motywacją do dalszej pracy. 
Można być dumni z Obornickiej Orkiestry, bo doceniana jest wszędzie tam, gdzie się pojawia choćby na chwilę. W kwietniu bieżącego roku poziom orkiestry został dostrzeżony przez organizatorów Poznańskich Obchodów Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Mając do dyspozycji liczne orkiestry poznańskie, organizator wybrał obornicką i naszego maestro Krzysztofa Wargułę do solowych wykonań. W ubiegłym roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprosił orkiestrę, do udziału w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Tego typu występów można by wymienić wiele a każdy jest promocją Obornik.

Podobne artykuły