Połajewskie dożynki

POŁAJEWO. Obchody Gminnego Święta Plonów miały bardzo uroczysty przebieg. W intencji rolników odprawiono Mszę świętą w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła. Po uroczystej Eucharystii korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie przemaszerował na stadion.

W barwnym korowodzie można było podziwiać m.in., jeźdźców na koniach dwie bryczki, wiozące starostę i starościnę oraz gospodarzy dożynek wójta Stanisława Pochyluka i proboszcza połajewskiej parafii ks. kan. Henryka Muchę, gromadę zuchową W nas siła Połajewo a przede wszystkim delegacje wieńcowe z wieńcami dożynkowymi. Przepięknie prezentowała się delegacja Boruszyna w strojach wiejskich z dawnych lat, z cepami i drewnianymi grabiami, jadąca na wozie drabiniastym ciągniętym przez stary, dożynkowo przystrojony ciągnik. W korowodzie jechali również rowerzyści z całej Polski, uczestnicy kończącego się w niedzielę 3. Pleneru podróżniczego im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie. Obchody na stadionie rozpoczęły się odśpiewaniem Roty, a następnie licznie zebrani mieszkańcy gminy obejrzeli obrzęd dożynkowy w wykonaniu grupy Rożnowianie z Rożnowa pod kierunkiem Ireneusza Mazurka. Starościna Dożynek Dorota Budner z Krosinka i Starosta Dożynek Marek Michałek z Przybychowa złożyli na ręce wójta Pochyluka bochen chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż. Przed koncertem gwiazdy zdążyły jeszcze zatańczyć dzieci z oddziału zerowego Żabki w Połajewie pod kierunkiem Teresy Kity oraz boruszyńskie Smerfy prowadzone przez Monikę Moskwę. Piosenkę W mojem łogródecku zaśpiewał utalentowany tercet uczniów szkoły podstawowej w Połajewie w składzie Kacper Garstecki, Marta Kozłowska, Oliwia Szudarek przygotowany do występu przez Paulinę Galińską.
Kilka minut po 16.00 pod dużą presją kolejnego koncertu, który miał się odbyć o 20.15 w odległości 230 km od Połajewa wystąpiła gwiazda muzyki biesiadnej Teresa Werner. Koncert był strzałem w dziesiątkę. Wokalistka, która ma wierne grono fanów również i w gminie Połajewo dała z siebie wszystko, by zadowolić każdego słuchacza. Publiczność była zachwycona występem Teresy Werner i oklaskiwała ją bardzo entuzjastycznie. Żegnana gromkimi brawami wokalistka Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk opuszczała połajewski park otroczona wianuszkiem adoratorów i fanów proszących o autografy lub chwilę rozmowy. Po koncercie gwiazdy nie mniej mocnym światłem świeciły na scenie małe gwiazdeczki: pierwszoklasistka z Połajewa Kornelia Stefaniak i Alicja Bazan ze szkoły podstawowej w Boruszynie. Liczne stoiska, atrakcje dla dzieci, animacje i pląsy prowadzone przez zuchy, aromatyczna grochówka oraz kawiarenka Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Połajewie umilały czas uczestnikom dożynek. Ze sceny dobiegały marsze grane przez orkiestrę dętą oraz ludowe przyśpiewki w wykonaniu Rożnowian. Dużo emocji wzbudził werdykt jury konkursu wieńcowego. Pierwsze miejsce przyznano wieńcowi z Krosina, który będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych w Dzierżążnie Wielkim. Drugie miejsce zajął wieniec z Młynkowa, a trzecie miejsce komisja przyznała wieńcowi z Boruszyna. Miejsce czwarte zdobył wieniec z Połajewa, zaś na miejscu piątym znalazły się ex aequo kompozycje z Krosinka, Przybychowa i Tarnówka. Nagrody pieniężne dla zdobywców miejsc I-III ufundował Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, zaś fundatorem nagród dla zdobywców miejsca IV i V był Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie. Nagrody przedstawicielom sołectw wręczyła dyrektor GOK-u Małgorzata Hejdysz. Na pierwszej w tym roku wieczornej zabawie w parku przygrywał zespół Atrium. 

Podobne artykuły