Praca do wyboru i koloru: spotkanie bezrobotnych z pracodawcami

OBORNIKI. Jak niedawno informowaliśmy, wolno spada bezrobocie w gminie Oborniki, choć nadal spora grupa osób poszukuje zajęcia. W związku z tym, pod auspicjami burmistrza Tomasza Szramy, odbyło się spotkanie pracodawców z bezrobotnymi oraz osobami poszukującym zatrudnienia. Miejscem spotkania była sala sesyjna starostwa powiatowego a przybyło nań nieco ponad… 30 osób zainteresowanych podjęciem pracy oraz przedstawiciele kilku agencji zatrudniającej pracowników dla różnych firm wokół Obornik.

Pani Katarzyna reprezentująca poznańską agencję zatrudnienia Work Service namawiała do podjęcia pracy we wronieckim oddziale Samsunga. Szukała osób do różnych czynności. Od podawania elementów, poprzez produkcję styropianu, logistykę aż po montaż urządzeń. Firma zatrudnia już cztery tysiące osób, w tym dwa tysiące zatrudnianych przez Work Service i wciąż potrzebuje więcej. Najchętniej przyjmuje w ekonomicznym systemie 12 godzinnym polegającym na pracy przez trzy kolejne dni tygodnia po 12 godzin, a potem dwóch dniach wolnych. Zatrudnia także w systemach ośmiogodzinnym oraz siedmio i pół godzinnym. Pracowników z Obornik, Ryczywołu i Rogoźna dowozi pod drzwi zakładu darmowy autobus. Praca jest stojąca, ale są przerwy w pracy o różnej długości i różnej częstotliwości. Można pracować tylko w weekendy, nocami, parę razy w tygodniu i na umowę zlecenie, co jest szczególnie jest dobre dla mam. 
Z agencji zatrudnienia można przejść bezpośrednio do pracodawcy i to już po paru miesiącach o ile się rzetelnie pracuje. Praca „rzetelna”, to obecność w zakładzie bez zwolnień L-4 i urlopów na żądanie, bo linia produkcyjna nie może stawać. Za pełną obecność w pracy przysługuje miesięczna premia do 440 zł. (Średnia premia to 150 zł). Obecność w pracy jest też nagradzana loterią pracowniczą, której nagrodą jest lodówka lub pralka. Za nadgodziny agencja wypłaca 100% dodatku extra a nawet bez nadgodzin płaci powyżej średniej krajowej. Choć płace w wysokości przeciętnie ok. 2200 złotych netto nie porażają swą wysokością, to Samsung oferuje dodatkowo ubezpieczenie z pełną opieką medyczną we własnej przychodni oraz stołówkę z obiadami po 10 złotych. Szukają pracowników do przyuczenia, ale też i wykwalifikowanych spawaczy, operatorów maszyn, wózków, automatyków, narzędziowców, pracowników utrzymania ruchu.  
Do pracy przyjmuje także wroniecka Amica. Tam jednak dojazd jest własny a płaca wynosi początkowo 9 zł za godzinę a potem 10,20 plus premie. Amica poszukuje monterów i pracowników magazynu z uprawnianymi na wózki widłowe.
Ciekawą propozycję złożył przodujący producent opon, firma Bridgestone. Poszukuje pracowników na produkcję i pomocników operatorów maszyn. Oferuje dobre wynagrodzenie w kwocie średnio 3500 złotych miesięcznie, ale czas rekrutacji trwa tam nieco dłużej.
Volkswagen – Swarzędz szuka operatorów wózków widłowych i to nawet bez uprawnień. Praca na dwie zmiany, własny dojazd a płaca za pracę w dzień wynosi 12 zł za godzinę i odpowiednio 13 zł za godzinę (brutto) za noc.
Firma z Kiekrza chętnie zatrudni do prostych prac przy pakowaniu i sortowaniu. Oferuje umowę o pracę w dni powszednie. Dla tych, którzy wolą pracę umysłową, agencja Finance Care szuka pracowników dla banku BZ WBK. Ich zadaniem jest telefoniczna sprzedaż, windykacja i administracja. Oferują umowę a także etat w banku. Praca jest w Poznaniu, na dwie zmiany od 9 do 17 i od 12 do 20 z płacą 2000 zł brutto w okresie próbnym i 2200 plus „okazałe premie”, (cokolwiek to znaczy), po sprawdzeniu się w pracy. Agencja nie wymaga doświadczenia w sektorze bankowym a rekrutacja jest dwuetapowa.
Konsultantki pięciu agencji wyjaśniały szczegóły a potem odpowiadały na pytania zebranych osób. Kilka z nich wyszło z sali a kilkanaście osób w różnym wieku z przewagą tych młodych poprosiło o ankiety i kwestionariusze. Wśród nich był 55-letni pan Edmund z Obornik, budowlaniec z wielkim doświadczeniem, wyjaśniał konsultantce z Work Sernice, że pracuje, ale chce zmienić rodzaj pracy z takiej „pod chmurką” na taką pod dachem, w cieple i bez przerw zimowych. Zabrał formularz do wypełnienia deklarując chęć podjęcia pracy dla Samsunga. Inicjatywy burmistrza Tomasza Szramy nie da się przecenić. Nawet jeżeli tylko nieznaczna cześć bezrobotnych znajdzie dzięki takiemu spotkaniu pracę, to reszta przekona się, że wokół Obornik jest zajęcie dla co najmniej kilkuset osób i wystarczy tylko chcieć i wybierać. 

Podobne artykuły