Rusza projekt budowy mieszkań komunalnych i pozyskiwania socjalnych

OBORNIKI. Jeszcze w tym roku powinna ruszyć budowa 32 mieszkań przy ulicy Łukowskiej. Inwestorem jest gmina Oborniki a mieszkania wejdą do zasobów lokali komunalnych.

– Chcemy osiągnąć dwa cele. Lokatorów z mieszkań socjalnych o niskim standardzie, regulujących terminowo czynsze i dbających o powierzone im lokale postaramy się przenosić do mieszkań komunalnych o wyższym standardzie a jednocześnie pozyskamy tą drogą lokale socjalne, których wciąż w gminie brakuje – wyjaśnił Piotr Woszczyk.
 Nowe mieszkania znajdą się w czterech budynkach ustawionych w dwóch szeregach na działce sąsiadującej z blikiem przy ulicy Łukowskiej 16. Ich teren zostanie wydzielony by nikt nie zakłócał lokatorom spokoju oraz zaopatrzony w miejsca parkingowe. Początkowo planowano dwa budynki, jednak powstaną cztery, bo lista potrzeb jest duża a Skarb Państwa pomoże w sfinansowaniu 30% kosztów inwestycji. 
Naszej redakcji udało się dotrzeć do projektu planowanych lokali. Jest to projekt koncepcyjny i zakłada budowę mieszkań bliźniaczych, których jedyną wspólną częścią będą kominy i piony wodno kanalizacyjne. W każdym budynku znajdzie się osiem mieszkań, Każde z mieszkań będzie miało powierzchnię użytkową 37,76 metra i osobne wejście. Składać się będzie z dwóch pokoi o powierzchni 6,06 sypialnia i 16,10 pokój dzienny z eurokuchnią, wyposażoną w kuchenkę elektryczną i zabudowę. W prawie pięciometrowej łazience znajdzie się miejsce na wannę lub kabinę prysznicową, WC, umywalkę oraz miejsc na pralkę. W mieszkaniu jest jeszcze miejsce na sień i korytarz z wygodną wnęką na zabudowę szafy. Mieszkania będą ogrzewane indywidualnie piecami gazowymi. 
– Do 30 września musimy uzyskać pozwolenie na budowę, by wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego o 30 procentowe dofinansowania inwestycji. Potem pozostanie nam wyłonić wykonawcę i przekazać mu plac budowy – wyliczył wiceburmistrz Obornik. Prywatnie nie krył, iż byłby wielce zadowolony, gdyby przetarg na budowę wygrała któraś z firm obornickich. Piotr Woszczyk powiedział nam, że to nie koniec planów mieszkaniowych. Jeżeli ten projekt zda egzamin, to kolejne budynki mogą zostać wybudowane przy ulicy Gołaszyńskiej z lokalami zróżnicowanymi swą wielkością. 

Podobne artykuły