Najładniejszy dom w Polsce stoi w Kowanówku

KOWANÓWKO. Pojęcie ładnego domu jest bardzo szerokie i zależy nie tylko od indywidualnych gustów, ale i od wkomponowania go w otoczenie, właściwej konstrukcji i wielu innych czynników, które mają wpływ na postrzeganie budynku. Mija moda na domy zwane często niezbyt poprawnie „polskimi dworkami” stawianymi nierzadko w kontrze do otoczenia niczym kwiatek przy kożuchu. 

Portal bryla.pl związany z periodykiem „Piękny Dom” wybrał dziesięć współczesnych domów jednorodzinnych, w których dobrze się mieszka. Wśród nich są zarówno drogie wille, jak i domy wybudowane za znacznie skromniejszy budżet. Potem internauci wybierali spośród nich te najlepsze. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa domy z Wielkopolski 
Pierwsze miejsce zdobył dom jednorodzinny Kowanówka, zdobywając aż 1668 głosów. Ma on swoją formą nawiązywać do stojących w sąsiedztwie domów z lat 70. czyli tak zwanych "kostek", jak i budynków stawianych tam wcześniej z tradycyjnym dwuspadowym dachem. 
Zwycięski budynek jest dziełem pracowni PRODOM – Architektura i Konstrukcja i architekt Małgorzaty Grabowskiej. Założeniem projektu było wykorzystanie istniejącego otoczenia tak, by stworzyć jego mieszkańcom poczucie intymności a jednocześnie umożliwić ciągły kontakt z przyrodą. 
Front działki został maksymalnie wykorzystany przez zabudowę, natomiast elewacja od strony ogrodu jest mocno przeszklona. Dodatkowo podłużna bryła garażu utworzyła prawie zamknięty dziedziniec. Główne wejście znalazło się w przestrzeni pomiędzy bryłą domu a garażem, dzięki temu wejście to zyskało zadaszenie przydatne przy złej pogodzie. 
Wnętrza zostały tak zaprojektowane, aby mieszkańcy mieli poczucie dużej przestrzeni strefy dziennej i stałego kontaktu z ogrodem. Neutralną szarość i czystą biel murów łączy żywa elewacja z naturalnych desek modrzewiowych. 
Dom Małgorzaty i Krzysztofa Grabowskich przykuwa uwagę i przeczy teorii, że ładny dom musi być wielki, z kolumnami, skomplikowaną linią dachu, solidnym parkanem i innymi takimi ozdobami. Fakt, iż najładniejszy dom w Polsce stoi w Kowanówku jest kolejnym dowodem na to, że gmina Oborniki ma się czym pochwalić. 
Na koniec warto pogratulować twórcom i zarazem właścicielom domu przy ulicy Tarninowej oraz przypomnieć, że ich pracownia PRODOM – Architektura i Konstrukcja oferuje posiadaczom karty Dużej Rodziny na swe usługi atrakcyjne zniżki. 

Podobne artykuły