Krzysztof Paszyk o obwodnicach

POWIAT OBORNICKI. Krzysztof Paszyk, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego zasiadający także w komisji planowania kolejny raz spotkał się z lokalną prasą, by za naszym pośrednictwem poinformować społeczność powiatu o sprawach związanych z zadaniami, jakie realizuje lub monitoruje wielkopolski samorząd.

Bodaj najważniejszym tematem były długo oczekiwane obwodnice: mała Obornik i Rogoźna.

– W przypadku Obornik inwestycja jest już przesądzona. Są pieniądze na dokumentację. Powinny spłynąć do województwa jeszcze w tym roku na wiosnę. Ma w tej inwestycji bardzo znaczący udział także samorząd obornicki. Obwodnica Rogoźna powstanie w ciągu drogi nr 214 od strony Wągrowca. Zainteresowane są nim Rogoźno, ale i co ważne Wągrowiec, który potrzebuje wjazdu na DK 11. Tu wiele zrobił w tej sprawie Bogusław Janus. Obwodnica Rogoźna została uznana za bardzo istotną. Wojciech Jankowiak z zarządu województwa przygotował w tej sprawie pismo o charakterze intencyjnym, potraktowane jednak w ferworze wyborów nadinterpretacyjnie, jako obietnica. Nie mniej ta droga jest na liście inwestycji traktowanych jako pilna – wyjaśnił Paszyk.

Nam wypada przypomnieć, że od czasu, gdy mała obwodnica Obornik także została uznana za pilną a Wojciech Jankowiak przygotował pismo o charakterze intencyjnym, minęło z 10 lat i wciąż o obwodnicy się jedynie mówi. W przypadku Rogoźna nie ma dokumentacji ani projektu a jest jedynie potrzeba. Tu konieczna będzie wielka doza cierpliwości, podobnie jak przy oczekiwaniu na obwodnicę Obornik w ciągu drogi krajowej nr 11.

W opublikowanym właśnie Kontrakcie Terytorialnym tej obwodnicy nie ma. Zostały tam zapisane obwodnice Ostrowa, Jarocina oraz Kępna i Ujścia, a także odcinek drogi od Kórnika do Ostrowa. Te ostatnie trzy inwestycje uzależnione są jednak od wpisania ich do Programu Budowy Dróg Krajowych oraz dostępności środków. Podobna sytuacja jest z budową odcinka drogi od Ostrowa do Kępna. – Obwodnica Obornik została zapisana na liście warunkowej wraz z drogą krajową DK 25 Ostrów Wielkopolski?Kalisz-Konin ? pocieszał Krzysztof Paszyk dodając – choć ta sprawa nie leży w kompetencjach województwa, to będę się o tę inwestycję i tak starał. Wielka krzywda by się stała, gdyby nie wykorzystano spodziewanego strumienia pieniędzy na te właśnie obwodnicę Obornik.

Podobne artykuły