Ambitne plany komunikacyjne

GMINA OBORNIKI. W ramach zintegrowanych inwestycji Metropolii Poznań, do której należą też Oborniki, powstał program o nazwie – niskoemisyjny transport miejski. Piszemy o tym, bowiem władze Obornik zamierzając w ramach tego programu aplikować o pieniądze na kilka zadań związanych z transportem publicznym.

Jednym z nich będzie interaktywny rozkład jazdy, pozwalający znacznie przyśpieszyć informacje o ruchu autobusów oraz pojazdów szynowych.

Kolejne zadania, jakich nie można pominąć, to: budowa bezpiecznych zatok autobusowych, budowa oświetlenia hybrydowego przy przystankach autobusowych, budowa nowych wiat przystankowych, budowa systemu informacji pasażerskiej, czyli tablica świetlna w poczekalni oraz na zewnątrz planowanego dworca autobusowego. W planach jest także realizacja zintegrowanego węzła komunikacji publicznej. Ten miałby powstać na trenie PGKiM na wysokości wydłużonego peronu kolejowego. Powstać ma tam poczekalnia z holem, w którym znajdzie się miejsce na małą gastronomie, drobny handel, WC, a na zewnątrz parking dla samochodów z miejscami dla rowerów.

Wreszcie zadanie najambitniejsze, polegające na tworzeniu własnej komunikacji gminnej w oparciu o nowe autobusy niskoemisyjne. Na wszystkie te zadania będzie można otrzymać wsparcie od 75 do nawet 85% kosztów.

Obornicka komunikacja już zmieniła oblicze gminy i została dostrzeżona jako dobry przykład w niejednym serwisie transportowym. Jeżeli władzom Obornik uda się zrealizować choćby połowę z wymienionych inwestycji, nastąpi ogromne przyspieszenie w obszarze transportu publicznego.

Podobne artykuły